Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jiří Hnilica: Vláda s inflací dělá, co může

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Jiří Hnilica: Vláda s inflací dělá, co může

Obrázek epizody Jiří Hnilica: Vláda s inflací dělá, co může

Poslechněte si podcast

25. 4. 2022

18 min

O epizodě podcastu

„Kdybychom měli energetické firmy plně ve vlastnictví státu a ne napůl, tak situace s inflací může být podobná jako v jiných zemích. My si ale řekli, že chceme mít volný trh, a to je důsledek té situace, která tu nyní je. Je poměrně složité s tím teď něco dělat. Vláda dělá, co může. Je to ale v mezích toho, co jsme si sami rozhodli, že chceme,“ říká budoucí děkan Fakulty podniko-hospodářské VŠE Jiří Hnilica, který byl hostem Byznysu Romany Navarové.
Podle něj inflace v České republice není natolik rozdílná jako v jiných zemích. „Rozdíl není tak markantní, je to několik málo procentních bodů a je otázka, čím to je. Faktem je, že i předtím byla inflace velmi nízká, tak je možné že se některé firmy snaží využít situace a ceny navyšovat víc, než bylo potřeba,“ dodává Hnilica. Podle něj se situace přenáší i na firmy. „Vše se to samozřejmě přenáší i na zákazníka. Dopad ale není stejný u všech firem, tak tomu nebylo ani v covidové době. Jsou firmy, kterým se i v těchto složitých časech daří. Ale pokud měla nějaká firma velkou část podnikání spojenou s Ukrajinou či Ruskem, tak je to samozřejmě problém,“ zakončuje Jiří Hnilica.

Celý rozhovor s Romanou Navarovou a budoucím děkanem FPH VŠE Jiřím Hnilicou si poslechněte zde: