Jak dlouho po potopení Titanicu vydrželi pasažéři naživu?
Poslechněte si podcast
18. 4. 2023
18 min
O epizodě podcastu
V době, kdy se Titanic po srážce s ledovcem v roce 1912 potápěl, měla okolní voda teplotu –2,2 °C. Stovky lidí se tak během chvíle ocitly uprostřed noci ve vodě mnohem studenější, než je třeba voda pod ledem zamrzlého rybníka. Jaké pocity při skoku do temného Atlantiku nebo zaplavení kajuty lidé prožívali a jakou šanci na přežití v tak studené vodě vlastně člověk má? Odpovídá Miroslav Honsů ve vědecko-technologickém magazínu Rádia ZET.
„Není pravda, že lidské tělo vydrží v ledové mořské vodě jen chvíli a teplotní šok způsobí rychlou smrt. Ve skutečnosti prvotní šok z ledové vody po přibližně 90 sekundách odezní a člověk rychle zjistí, že je stále naživu. Ve vodách severního Atlantiku by měl dospělý člověk průměrného vzrůstu ještě 10 minut času, než znecitliví, a nejméně hodinu, než se mu zastaví srdce,“ říká Honsů.
Každý při ponoření do ledové vody zažije nejprve děsivý pocit ochlazení kůže. „Druhý důstojník Titanicu Charles Lightoller popsal, že to bylo, jako když se do těla zabodne tisíc nožů. Mezi běžné vedlejší účinky v tu chvíli patří lapání po dechu a hyperventilace. Právě počáteční teplotní šok byl fází, kterou mnoho obětí Titanicu nepřežilo. V panickém zmítání se v prvních minutách se mnozí utopili nebo dramaticky urychlili ztrátu tělesné teploty,“ dodává Honsů.
Celý rozhovor si poslechněte zde: