Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ekonom Petr Musil: Hypotéky budou ještě dražší, do konce roku překročí 3 procenta

Byznys Romany Navarové

Ekonom Petr Musil: Hypotéky budou ještě dražší, do konce roku překročí 3 procenta

Obrázek epizody Ekonom Petr Musil: Hypotéky budou ještě dražší, do konce roku překročí 3 procenta

Poslechněte si podcast

21. 9. 2021

19 min

O epizodě podcastu

Úrokové sazby České národní banky se budou nadále zvyšovat, to očekává Ekonom Petr Musil z Katedry ekonomických studií Vysoké školy polytechnické Jihlava „Česká národní banka už se zřejmě nechce dívat na to, jak inflace neustále roste. ČNB už několikrát sazby zvýšila, ale teď má důvod pro zvyšování ještě silnější,“ říká Musil.
Podle něj signály z centrální banky naznačují, že mírná většina centrálních bankéřů na příštím zasedání podpoří zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Od doby, kdy se ČNB v červnu po dlouhé době poprvé rozhodla pro zvýšení sazeb, přitom docházelo ke zvýšení vždy pouze o čtvrt procenta. „Všeobecně se očekává, že úrokové sazby u nás půjdou nahoru. To bude znamenat zdražení úvěrů pro domácnosti i pro firmy. Bude to mít dopad na poptávku v české ekonomice,“ vysvětluje Musil v pořadu Byznys na Rádiu Z, kterým provází moderátorka Romana Navarová. Zvyšování úrokových sazeb bude mít také vedlejší efekt v podobě posilování koruny vůči euru. Nakupování v zahraničí tak bude pro Čechy o něco levnější.

Zasedání bankovní rady ČNB se v srpnu zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO. Centrální banka je sice na vládě nezávislou institucí, přesto na to má ministr financí podle zákona nárok. Schillerová ale čelí za svou účast na jednání kritice. Jako důvod uvedla, že chtěla centrální bankéře varovat před příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb. Argumentovala tím, že zdraží půjčky pro firmy i domácnosti a v neposlední řadě zdraží obsluha českého státního dluhu. „Z mého pohledu tam šla především orodovat za to, aby nezdražil statní dluh a aby mohla dál bezstarostně zadlužovat Českou republiku. Naštěstí guvernér Jiří Rusnok poslal ministryni financí jasný vzkaz, že ČNB má zákonem jasně vymezené mantinely,“ dodává Musil.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Petrem Musilem.