Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ekonom Kovanda o plánu Maláčové: Je to předvolební uplácení. Přidávat teď státním zaměstnancům je zhůvěřilost

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Ekonom Kovanda o plánu Maláčové: Je to předvolební uplácení. Přidávat teď státním zaměstnancům je zhůvěřilost

Obrázek epizody Ekonom Kovanda o plánu Maláčové: Je to předvolební uplácení. Přidávat teď státním zaměstnancům je zhůvěřilost

Poslechněte si podcast

14. 9. 2021

19 min

O epizodě podcastu

„Jedná se o předvolební uplacení, to je celkem jednoznačné,“ říká ekonom Lukáš Kovanda o plánu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD, která chce přidat státním zaměstnancům 3 000 Kč.
Politici si podle Kovandy, který je členem Národní ekonomické rady vlády, uvědomili, že kromě důchodců jsou další významnou voličskou skupinou, na kterou mají velký vliv, právě státní zaměstnanci. Celkové náklady tohoto kroku by se přitom pohybovaly okolo 18 miliard korun. To odpovídá sumě, kterou Českou republiku stály mise v Afghánistánu a Iráku. „Přidávat státním zaměstnancům v této chvíli je zhůvěřilost a nesmyslný akt, který je čistě veden snahou politiků zalíbit se voličům. Politici ale vůbec nemyslí na to, že tyto peníze bude také potřeba někdy splácet,“ říká Kovanda.

Dalším tématem pořadu Byznys na Rádiu Z, kterým provází moderátorka Romana Navarová, byly ceny bydlení. Bez vlastních peněz se dnes zájemce o vlastní bydlení neobejde. K získání hypotéky je třeba mít k dispozici 20 procent, ale spíše 30 procent z vlastních zdrojů. Jak udává Česká národní banka, nemovitosti jsou v Česku nadhodnocené o 15 až 25 procent. „Úrokové sazby na hypotékách rostou a porostou i nadále. A to i možná i docela výrazně,“ očekává Kovanda. V ročním horizontu by se tak podle něj mohly dostat těsně nad 3 procenta. V případě, že bude pokračovat růst inflace, mohly by sazby dosáhnout až 4 procent.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Lukášem Kovandou.