Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Danuše Nerudová: Lze očekávat, že nezaměstnanost bude v důsledku uprchlické krize dále klesat

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Danuše Nerudová: Lze očekávat, že nezaměstnanost bude v důsledku uprchlické krize dále klesat

Obrázek epizody Danuše Nerudová: Lze očekávat, že nezaměstnanost bude v důsledku uprchlické krize dále klesat

Poslechněte si podcast

10. 5. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Nezaměstnanost nám v dubnu klesla na 3,3 procenta, oproti březnu tedy o jednu desetinu procentního bodu. Zřejmě se částečně začal objevovat efekt přílivu uprchlíků z Ukrajiny a jejich vstup na trh práce. Nutno ale říci, že Česká republika v nezaměstnanosti patří dlouhodobě k premiantům. Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii i ve světě a lze očekávat, že právě v důsledku uprchlické krize bude dále klesat,“ říká ekonomka a emeritní rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která byla hostem Byznysu Romany Navarové na Rádiu Z.
Když bychom měli shrnout, v jakých zahraničních oblastech se Česku daří, je to podle Nerudové zejména prodej motorových vozidel, strojů a strojních zařízení. „Nepříznivě se na saldu podílel deficit bilance, zejména v obchodu s ropou a zemním plynem. Jejich ceny soustavně rostou. Válka na Ukrajině se v datech ale ještě neprojevuje naplno. Mnohdy se totiž jedná o kontrakty, které byly uzavřeny ještě před válkou. Plný dopad proto můžeme očekávat v následujícím měsíci,“ zakončuje Danuše Nerudová.

Celý rozhovor s moderátorkou Romanou Navarovou a ekonomkou Danuší Nerudovou si poslechněte zde: