Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Další pandemie přijde podle vědců brzy, upozorňuje Miroslav Honsů na nejnovější výzkum

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Další pandemie přijde podle vědců brzy, upozorňuje Miroslav Honsů na nejnovější výzkum

Obrázek epizody Další pandemie přijde podle vědců brzy, upozorňuje Miroslav Honsů na nejnovější výzkum

Poslechněte si podcast

22. 9. 2021

16 min

O epizodě podcastu

Už dva roky se lidstvo potýká s pandemií koronaviru. Vědci nicméně tvrdí, že podobná pandemie může přijít znovu, a to zřejmě mnohem dřív, než si jsou lidé ochotni připustit. Vyplývá to ze studie publikované v časopise PNAS z univerzity v italské Padově, která použila nové statistické metody k měření rozsahu a četnosti propuknutí nemoci bez okamžitého lékařského zásahu.
Podrobnosti výzkumu popsal v pořadu Byznys na Rádiu Z redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. „Vědci z padovské univerzity analyzovali nemoci jako mor, neštovice, tyfus, choleru a řadu chřipkových virů za poslední čtyři století, aby zjistili výraznou variabilitu v rychlosti, s jakou se pandemie v minulosti vyskytovaly,“ vysvětluje Honsů.

Jako názorný model použili tzv. španělskou chřipku, která v letech 1918 až 1920 zabila více než 30 milionů lidí po celém světě. Riziko opakování podobné události se pohybovalo od 0,3 procent do 1,9 procent každý rok. To znamená, že by se taková pandemie mohla objevit během nadcházejících 400 let. V případě epidemie rozsahu podobném covidu však s ohledem na možnosti dnešní doby riziko roste mnohem rychleji a v příštích desetiletích se očekává trojnásobný nárůst pravděpodobnosti jejího vypuknutí. Závěrem je eventualita výskytu pandemie aktuálního rozsahu do roku 2060.

„Kromě toho se vědci zabývali také pravděpodobností, že pandemie kompletně vyhladí lidstvo, a zjistili, že taková událost by byla pravděpodobná v příštích 12 000 letech,“ dodává Honsů. Důvodem je podle spoluautora studie Williama Pana růst populace, změny v potravinových systémech, celková degradace životního prostředí a také stále častější kontakt lidí s nemocnými či nakaženými zvířaty.

Poslechněte si další díl byznysového magazínu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová a redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů.