Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Česká republika má další patent, o který je ve světě obrovský zájem. Stojí za ním lékař Miroslav Svoboda

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Česká republika má další patent, o který je ve světě obrovský zájem. Stojí za ním lékař Miroslav Svoboda

Obrázek epizody Česká republika má další patent, o který je ve světě obrovský zájem. Stojí za ním lékař Miroslav Svoboda

Poslechněte si podcast

13. 9. 2021

18 min

O epizodě podcastu

Český tým společnosti Riocath Global,a.s. vyvinul a patentoval ve spolupráci s Vývojovým centrem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR světově unikátní technologii – tzv. autoeversibilní trubici.
Za vynálezem stojí lékař Miroslav Svoboda, který je generálním ředitelem Riocath Global. Tato technologie najde své uplatnění v oblasti tubulárních zdravotnických prostředků. Jednou z prvních aplikací, klinicky mimořádně významných, kde bude tato technologie využita, je nová forma urinárního katetru. Konstrukce RIOCATH® zásadním způsobem sníží riziko zavlečení infekce do organismu a také míru traumatizace citlivých tkání. „Jedná se o zdánlivě velice jednoduchou záležitost. Je to tuhé těleso vyrobené z extrémně elastického materiálu v podobě trubičky,“ popisuje Svoboda a dodává: „Každý desátý katetrizovaný je léčen antibiotiky, protože tělo dostane takovou infekční dávku fakultativními patogeny.“ A právě s tím by měl jeho vynález pomoci.

Svoboda je držitel Jeseniovy ceny pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně. V dospívání bylo jeho velkým koníčkem horolezectví. V 18 letech si ale při pádu způsobil těžká poranění. Hned poté odmaturoval na střední průmyslové škole a rozhodl se pro studium medicíny. „Hlavní motivací byla ta situace, která nastala po mém pádu. Absolvoval jsem několik těžkých zlomenin. Jedna z nich se infikovala a z toho se vyvinul chronický zánět kostní dřeně. Úplným zázrakem se mi z toho podařilo dostat,“ vzpomíná Svoboda.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s lékařem a generálním ředitelem společnosti Riocath Global Miroslavem Svobodou.