Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Britský královský diamant Koh-i-Noor nebyl coby pozůstatek kolonialismu na korunovaci Karla III.

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Britský královský diamant Koh-i-Noor nebyl coby pozůstatek kolonialismu na korunovaci Karla III.

Obrázek epizody Britský královský diamant Koh-i-Noor nebyl coby pozůstatek kolonialismu na korunovaci Karla III.

Poslechněte si podcast

16. 5. 2023

19 min

O epizodě podcastu

Jeden z nejzáhadnějších, nejkrásnějších a největších vybroušených diamantů světa je pro Brity symbolem královské moci a nedílnou součástí korunovačních klenotů. Nicméně pro Indy, Pákistánce a další národy zůstává palčivou připomínkou koloniální minulosti. „Sice se o něm mluví jako o nejcennějším diamantu světa, jeho cenu ale vlastně nikdo nezná. Fakticky je nevyčíslitelná. V každém případě je nejvzácnějším diamantem z britských královských klenotů, jejichž cena se odhaduje mezi 3 a 5 miliardami liber,“ říká redaktor Prima ZOOM Miroslav Honsů ve vědecko-technologickém byznysovém magazínu na Rádiu ZET.

„Korunovace krále Karla III. sice byla příležitostí předvést veškerý lesk a slávu britské monarchie, koruna královny matky, babičky krále Karla III., ale zůstala bezpečně uzamčena za zdmi londýnského Toweru. Důvodem je právě diamant Koh-i-Noor, který je dnes příčinou rostoucího napětí mezi Londýnem a někdejší perlou britského impéria Indií,“ vysvětluje redaktor Prima ZOOM. Přitom právě touto korunou měla být původně korunována manželka Karla III. Camilla.

„Přestože se diamant oficiálně dostal do Londýna jako dar, mluví se o něm jako o daru předaném pod namířenými bajonety. I proto se jím Britové při korunovaci příliš nechlubili. Navíc si ho nárokuje Indie, Pákistán, Írán a Tálibán, jehož režim se považuje za nástupce nezávislého Afghánistánu,“ doplňuje Miroslav Honsů. Britové mohli naposledy na vlastní oči vidět Koh-i-Noor včetně koruny na pohřbu královny matky v roce 2002.

Poslechněte si celý Byznys Romany Navarové: