Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Speciál: Proč se (ne)smějeme Moderní měnové teorii

BigTalk

BigTalk

Byznys

Speciál: Proč se (ne)smějeme Moderní měnové teorii

Obrázek epizody Speciál: Proč se (ne)smějeme Moderní měnové teorii

Poslechněte si podcast

10. 6. 2024

13 min

Cesta z extrémního okraje ekonomického myšlení do mainstreamu a zase zpátky

Slyšeli jste o Moderní měnové teorii (MMT)? Je to jen pár let, co se dostala na vrchol pozornosti a zcela seriózně se k ní vyjadřovali největší ekonomické kapacity současnosti. Po vlně globální inflace teď zájem trochu opadl, ale za pár let klidně může být zase zpátky. Co to tedy je MMT? A proč hlavně levicové ekonomiky periodicky tolik láká? Má něco do sebe? Kdo s ní v minulosti koketoval a kdo se ji pokusil uplatnit v praxi? A s jakými výsledky?

To všechno se dozvíte v novém speciálu BigTalku s Petrem Sklenářem a Mirkem Zámečníkem věnovaném MMT.


BigTalk najdete každý týden na Spotify, YouTube a Apple Podcasts.

Popis podcastu

Proč centrální bankéři přicházejí na chuť zlatu? Desítky let centrální banky zlato rozprodávaly. Co se změnilo, že ho najednou masivně nakupují? Ptají se v novém ekonomickém podcastu Petr Sklenář a Mirek Zámečník Od rozpadu Brettonwoodského měnového systému v roce 1971 nejsou peníze nijak navázány na zlato, a to tak ztratilo jakýkoliv monetární význam. Centrální banky desítky let řešily, co mají se zlatem ve svých rezervách dělat a v 90. letech se ho začaly zbavovat. „Poslední dva roky se to zlomilo a centrální banky začaly naopak masivně zlato nakupovat."