Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody František Paďour: Auto jezdí na benzín, kolo na tuk

Bezpečně na cestě

Youradio Talk

Osobní rozvoj

František Paďour: Auto jezdí na benzín, kolo na tuk

Obrázek epizody František Paďour: Auto jezdí na benzín, kolo na tuk

Poslechněte si podcast

8. 10. 2023

13 min

O epizodě podcastu

„Jezdit na kole je ekonomické i zdravé. Auto jezdí na benzín, kolo na tuk,“ říká František Paďour, někdejší profesionální cyklista a ambasador iniciativy Dám respekt. Zároveň přiznává, že odpovídající infrastruktura v Česku není příliš rozvinutá a městská cyklistika je často o nervy a zdraví. „Ale rozhodně to nevnímám jako válku pumpičkářů proti petrolheadům.“


Paďour, někdejší vítěz Czech Tour, pracoval na nizozemské ambasádě v Praze. „Nizozemsko má rozvinutou cyklistickou kulturu a dlouholetou praxi. Lidé se vzájemně respektují, ať sedí za volantem nebo v sedle. Země provozuje cyklistickou diplomacii, komunikuje s představiteli států, měst či neziskových organizací,“ vypočítává.


Upozorňuje také, že ohleduplnost musí projevovat i cyklisté. „Jsou sice zranitelnější účastníci provozu, ale silnice nepatří jen jim. Je potřeba dávat pozor na sebe i ostatní. Za častý nešvar považuju například alkohol před jízdou,“ dodává.


V podcastu se František Paďour věnoval i přechodu z role profesionálního cyklisty. Vystudoval dvě vysoké školy a nyní pracuje v Evropském parlamentu. „Když jsem končil s kariérou, kolo jsem nechtěl ani vidět. Ale postupně mě to zase chytlo. Jen letos mám najeto 20 tisíc kilometrů. Cyklistika je pro mě svoboda,“ uzavírá.