
Inside Talks: Pád sazeb renesanci nepřinese. Doba superlevných hypoték se nevrátí, říká bankéř

Velké čekání na pád úrokových sazeb a s ním levné peníze mohou přinést zklamání. Podle šéfa Monety Money Bank pád sazeb ekonomiku neoživí. Nečeká navíc, že by se úroky u hypoték dostaly pod 4,5 procenta.
Velké čekání na pád úrokových sazeb a s ním levné peníze mohou přinést zklamání. Podle šéfa Monety Money Bank pád sazeb ekonomiku neoživí. Nečeká navíc, že by se úroky u hypoték dostaly pod 4, 5 procenta.
První posun dolů očekává jeho banka už na konci prosince. „Čekáme snížení hlavní sazby ze sedmi procent na šest a tři čtvrtě. Uvidíme, zda se to naplní,“ dodává Spurný s tím, že drtivá většina snižování sazeb ale nastane až v příštím roce. Pro banku jsou sazby klíčové i proto, že právě kvůli jejich výši se za poslední rok podstatně změnila – dnes má bilanci více než 450 miliard korun, tedy asi o sto miliard korun více než před rokem.
„Tudíž musíme ufinancovat mnohem větší banku. Proto se bedlivě připravujeme na to, jakým způsobem na snížení sazeb budeme reagovat,“ říká Spurný. A dodává, že své ceníky banka překresluje na denní bázi. „Díváme se na trh s úrokovými sazbami, na ten dáváme jakousi přirážku a podle toho měníme sazby. Technicky to děláme na týdenní bázi nebo se rozhodneme to nedělat.“
- Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?
- Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize Penty, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital a Martin Durčák z ČEPS.
- Nový díl každý pátek na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
- Odebírejte na Podcasty.cz , Apple Podcasts nebo Spotify .
Popis podcastu
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.