Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Tommyho dobrodružství

Tommyho dobrodružství

Obrázek epizody Tommyho dobrodružství

Poslechněte si audioknihu

Včera

22 min

Popis audioknihy

První případ detektivní dvojice Tommyho a Pentličky. Čte Jana Stryková.

Věnováno všem těm, kdo žijí monotónní životy v naději, že zakusí alespoň z druhé ruky rozkoše i nebezpečí dobrodružství. Agatha Christie Z galerie detektivů, kterými Agatha Christie obohatila žánr detektivní literatury se Tommy a pentlička Beresfordovi vymykají nejméně dvěma zvláštnostmi. Jednak jde o manželský pár, jednak vystupují v pěti knihách v přirozeném běhu času.

Ta první ze série s názvem Tajemný protivník vyšla již v roce 1922, rok po její spisovatelské premiéře. V příbězích této dvojice, v níž se leckdy překotná živost Pentličky výborně snoubí s rozvážností Tommyho, se Christie pustila i do žánru, kde nebyla úplně doma. Tajné služby, tajné zpravodajské sítě, špionážní zápletka, to bylo literární prostředí, v němž se nepohybovala s takovou jistotou. V Tajemném protivníkovi se veselá a prostořeká Pentlička ještě představuje svým dívčím jménem Prudence Cowleyová.

Necelý rok po válce potká kamaráda z dětství Thomase, který stejně jako ona po propuštění z armády neúspěšně hledá zaměstnání. Proto se spolu pustí do napůl vážného podnikatelského projektu Dobrodruzi s.r.o. a podají si inzerát. Když je s první nabídkou osloví tajemný neznámý muž, netuší, že se dostávají do špionážní hry, v níž jejich kroky nakonec vede neméně tajemný muž britských zpravodajských služeb s krycím jménem Carter. Příběh plný krkolomných zvratů získává dnes na pikantní aktuálnosti, protože mladí detektivové záhy narazí na „ruskou stopu“.

Ve svém životopise věnovala Christie knihám s Tommym a Pentličkou pouhé tři stručné zmínky, ale z nich vyplývá, že měla tuto dvojici stejně ráda jako své literárně proslulejší hrdiny a že se při jejich psaní i dobře bavila. Snad v nich, milí posluchači, naleznete zalíbení i vy. Hynek Pekárek