Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. část

Poslechněte si audioknihu

1. 1. 1970

30 sec

Popis audioknihy

Komentář Tomáše Vondrovice k původnímu LP albu 11 0217-1 811 Požár na obloze (autor Jaromír Pelc (* 23. května 1952)) vydanému Supraphonem v roce 1988 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:
Požár na obloze - s podtitulem "Zaklínání na téma láska a rozvod" uvedla v režii Vladimíra Merty pražská Viola v roce 1986 jako scénický tvar autorovy básnické sbírky Kufr kouzelníka Boska. Gramofonová deska dává trvalou zvukovou podobu této Pelcově knize, která se řadí k předním v nové české poezii. Nejde tedy o zachycení jevištního tvaru - se všemi nezbytnými klady a zápory, vymykajícími se, nebo přímo odporujícími zákonitostem gramofonové desky - ani o pouhý "přednes z knihy". Je to hledání svébytné zvukové autenticity poezie určitého druhu; slovo i ve volném verši přejímá hudební, někdy vysloveně písňové formální znaky; hudba, která na jedné straně tomuto slovu slouží jakožto "scénická", je však současně významově zatížena jak poetickým kontextem, tak i nárokem na svůj vlastní, ucelený tvar. Je to myslím pochopitelné, že způsob i míra propojení slova s hudbou jsou dány především charakterem předlohy. Pro poezii "klasickou" (byť v nejmodernějším slova smyslu) by takováto cesta byla těžko přijatelná. A tak nezbývá autorovi, hudebníkům, interpretům a režisérovi než věřit, že i tato forma bude, zejména pro mladé posluchače, dostatečně nosná a čitelná a že splní to, co jsme si předsevzali, totiž vytvořit v této "trvalce" živý, nekonvenční tvar "slyšené" poezie.

Recitují Taťjana Medvecká a Michal Pavlata
Verše zhudebnil a zpívá Vladimír Mišík
Scénickou hudbu vytvořili a interpretují Vladimír Mišík, Jaroslav Nejezchleba a Ivan Myslikovjan

Obsah:
Požár na obloze
Zůstala sama (píseň);Závan vůně;Šém (píseň);Víš o něčem takovém?;Milují se, protože se milují (píseň);Znova a načisto
Krátký záchvat;Nahoru, dolů;Nový partner;Propast nad hlavou;Rozvod;Rozvedeni;Švýcarská (píseň);Spiknutí ltd.
Někomu jinému;Partir - c'est toujours mourir un peu (píseň);Něžná noc;Čára štětcem;A přece;Hluboká zeleň;
Bylo to nádherné;Čisto;Zavřené oči (píseň)