Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. část - Vlci a ovce. Komedie o 5 dějstvích

Ostrovskij: Vlci a ovce

Alexander Nikolajevič Ostrovskij

Film, divadlo, rádio a TV

1. část - Vlci a ovce. Komedie o 5 dějstvích

Obrázek epizody 1. část - Vlci a ovce. Komedie o 5 dějstvích

Poslechněte si audioknihu

23. 4. 1986

30 sec

Popis audioknihy

Z obsáhlého komentáře Karla Palouše k původnímu 2LP albu "A.N.Ostrovskij Vlci a ovce", které vydal Supraphon v roce 1987 a které nyní vychází poprvé digitálně:

...Jaká je asi idea jeho (Ostrovského) vynikající komedie "Vlci a ovce". Na co útočí: na kariérismus, na moc peněz - na peněžní vztahy mezi lidmi, na morálku, v níž "vše je dovoleno" v cílevědomé honbě za kariérou, společenským postavením, za penězi. Útočí i proti společenskému postavení ženy v tehdejší společnosti. Bojuje za aktivitu žen. Nežít je v osudné pasívní závislosti na muži. Stejně jako v komediích "Výnosné místo", "I chytrák se spálí" jsou zde silné satirické prvky - v této hře někdy až gogolovské. Není tu téměř kladné postavy - jsou tu jen obrazně řečeno malí a velcí vlci - a ovce. Proti nim útočí stejně jako proti vlkům a stejně jako u Gogola má být smích obecenstva nejkladnější postavou v představení. Ve hře nejsou Platonové, kteří by bojovali proti této morálce - jen liberálové, kteří "mluví" proti ní a z pohodlnosti a lenosti a sobectví, se nezmohou na čin (Lyňajev a Kupavinová) - nakonec jsou také "vlky sežráni". V jaké společnosti a politické situaci se odehrává děj hry. Je napsána roku 1875. A 70. létaj sou nástupem kapitalismu v Rusku. Staví se fabriky, budují železnice, vzrůstá obchod se zahraničím. Roste moc peněz. Novým typem je Berkutov - to už není jen lopachinovský typ z Višňového sadu. To je nový, dravý typ kapitalisty. Člověk chytrý, vzdělaný - který jde za svým cílem bezohledně, přes mrtvoly, ale se zdvořilým úsměvem, bez křiku, hrubosti, neomalenosti a okázalosti Dikojů, Kabanových a Chlynovů. Ostrovskij útočí tedy na peněžní vztahy, na kariérismus, na nedůstojné postavení ženy ve společnosti. V Bouři se Káťa vymaňuje z těchto společenských pout skokem do Volhy. Ale společnost 70. let už naučila mladé dívky jako Glafira něčemu jinému: domoci se své svobody jinak. Přetvářkou, lstí. Poplete hlavu hodnému boháčovi, vezme si ho bez lásky a získá bohatství a volnost. I v naší společnosti v mezilidských vztazích někde ještě morálka peněžních vztahů přetrvává a právě proti ní jsme chtěli útočit naším představením.