Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. část

Oldřich Vyhlídal. Portrét básníka

Petr Haničinec

Otakar Brousek st.

Jiřina Švorcová

Oldřich Vyhlídal

Poezie

1. část

Obrázek epizody 1. část

Poslechněte si audioknihu

1. 1. 1970

30 sec

Popis audioknihy

Z komentáře Rudolfa Matyse k původnímu LP albu 1118 2989 "Oldřich Vyhlídal. Portrét básníka" vydanému v Supraphonu v roce 1982 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:
...básník OLDŘICH VYHLÍDAL (*4. ledna 1921) nepsal nikdy, až na výjimky, poezii šťastných a bezpracných nálezů; nepracuje tu impresionistický malíř odstínů a vůní: spíš jako by ji ze samého středu kamene vydobýval sochař. Jeho obrazy jsou podobné do sebe zakleslým kořenům, prodírajícím se hlínou. A kruhům: těm soustředným a dostředivým, jako jsou pod drsnou kůrou stromů. I těm na vodě: šíří se, aby do sebe pojaly a pohltily vnější skutečnost světa. Je to poezie, za níž stojí a ručí za ni osud nelehký, zápasivý a urputný. Poezie, která za sebou nezametá a nečistí lidskou stopu, otisk osobního údělu...Výbor z Vyhlídalova díla, který přináší tato deska, se přidržuje chronologie a těží přitom především ze šesti sbírek novějších. Podává ucelený pohled na dílo autora, kterému vždy připadala poněkud luxusní krása, která si o nic neříká a která tedy riskuje, že si nikdo neřekne o ni. Vyhlídalova poezie si říká: o tebe, o mne, o vás...