Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Scéna 1. a 2. - Richard III.

Divadlo, divadlo, divadlo / William Shakespeare 2.

Otomar Krejča

William Shakespeare

Jan Pivec

Film, divadlo, rádio a TV

Scéna 1. a 2. - Richard III.

Obrázek epizody Scéna 1. a 2. - Richard III.

Poslechněte si audioknihu

31. 10. 1957

30 sec

Popis audioknihy

Divadlo, divadlo, divadlo - miniserie určená pouze pro digitální prodej je věnovaná divadlu a autorům s divadlem spjatým.
WILLIAM SHAKESPEARE (pokřtěn 26. dubna 1564 - zemřel 23. dubna 1616) byl anglický herec, básník a dramatik. I když od napsání jeho her uplynulo víc než čtyři sta let, čteme-li je dnes, vidíme-li je na scéně nebo na filmovém plátně, ožívají v nás jejich postavy a dramata takovou silou a naléhavostí, že se v nich znovu a znovu poznáváme. Drama Hamletovo, Othellovo, Richardovo je pojednou v závratném okamžiku pravdy dramatem naší doby, dramatem dnešního člověka. To není jen okřídlené rčení, to je skutečnost, dokazující, že v umění jistá díla dospěla k tvaru tak definitivnímu, že už nelze dál a nad ně. Kdykoli si to uvědomíme, znovu v nás vyvstane přirozená otázka, kdo vlastně byl jejich autor, co to bylo za člověka, že dokázal vyslovit o každém z nás takové věci, že se nám nad tím dodnes tají dech. Životopis na tuto otázku odpověď nedá. Ten venkovský chlapec ze Stradfordu, který přišel do Londýna za štěstím a skončil jako herec a autor divadelních her pro společnost, s níž hrál, ten muž, který nám nezanechal kromě několika podpisů ani jedinou řádku psanou vlastní rukou, třebaže napsal jedno z největších básnických děl všech věků, ten člověk, který prožil život zcela nedramatický, bez dalekých cest, válečných výprav a rušných dobrodružství, jimiž oplývají životopisy jeho současníků, tento William Shakespeare věru pramálo odpovídá běžným, značně romaneskním, a proto, přiznejme, i dosti banálním představám o básníkovi a básnické tvorbě, kterou jsme náchylní přímočaře spojovat s umělcovým osobním životem, takže se v ní pokoušíme bezděky hledat jakousi trvalou autobiografii....(Jan Vladislav)