Zisk Sberbank bude letos zřejmě o třetinu až polovinu nižší

Zisk největší ruské banky Sberbank za celý letošní rok zřejmě klesne ve srovnání s loňským rokem o třetinu až polovinu. Řekl to generální ředitel banky German Gref. Banka, která působí i v České republice, se potýká s dopadem západních sankcí a ekonomickým poklesem, jenž vedl k růstu objemu špatných úvěrů.

Gref nejprve v rozhovoru s ruskou televizí řekl, že zisk Sberbank bude proti loňskému roku poloviční. Později však novinářům ruských tiskových agentur řekl, že zisk se zřejmě sníží o zhruba 30 procent, napsala agentura Reuters.

Sberbank má pod kontrolou zhruba 30 procent celkových aktiv v ruském bankovní sektoru. Na Sberbank se stejně jako na další ruské státní banky vztahují sankce, které na Moskvu uvalily kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi západní země. Sankce omezují ruským bankám přístup na zahraniční kapitálové trhy. Ruský bankovní sektor čelí i nepříznivému vývoji celé ruské ekonomiky, za kterým stojí kromě sankcí také nízké ceny ropy.

Sberbank loni klesl zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (106,5 miliardy Kč). V letošním druhém čtvrtletí se její zisk snížil o 44 procent.

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.

 

 

Zdroj: ČTK

Zisk Sberbank bude letos zřejmě o třetinu až polovinu nižší Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.