Zet Briefing: Putin před schůzkami s představiteli EU pohrozil snížením dodávek plynu

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že Evropě sníží dodávky zemního plynu, jestliže bude Ukrajina odebírat surovinu z tranzitního plynovodu pro vlastní potřebu. Ruský prezident to řekl před dnešním jednáním s představiteli EU v italském Miláně.

Představitelé Evropské unie kritizují ruskou vládu za malou snahu o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, kde pokračují boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Včera tuto kritiku zopakovala německá kancléřka Angela Merkelová. Boje probíhají navzdory příměří, které bylo vyhlášeno 5. září.

Dnešní schůzky prezidenta Putina s řadou Evropských státníků, které se zaměřují na ukončení ukrajinské krize, byly podle hostitele setkání, italského premiéra Mattea Renziho, konstruktivní. Renzi ale řekl, že přetrvávají velké rozpory.

Jendání se zúčastnil i ukrajinský prezident Petro Porošenko

Podle informace agentury AFP bude dnes odpoledne jednání pokračovat ve zúženém formátu za účasti Porošenka, Putina, Merkelové a Hollandea.

Podle Renziho je záměrem dát čas Rusku na pomoci vytvořit příměří na Ukrajině. Podle agentury Reuters ze zatím nepodařilo v jednáních dosáhnout znatelného pokroku.    

 

Nová belgická vláda, ve které poprvé od roku 1988 nebudou socialisté, získala důvěru parlamentu

Nová belgická vláda premiéra Charlese Michela získala důvěru v parlamentu. Po třicetihodinové debatě poslanců nakonec ve čtvrtek večer kabinet podpořilo 84 zákonodárců a 58 jich bylo proti, informovala agentura AFP. Vláda složená ze zástupců čtyř politických stran vznikla pět měsíců po volbách. Poprvé od roku 1988 ve vládě nezasednou socialisté a po více než půlstoletí v ní působí pouze jedna strana reprezentující francouzsky mluvící část populace této jazykově rozdělené země.

 

Barack Obama zvažuje jmenování federálního koordinátora pro boj s ebolou

Americký prezident Barack Obama uvažuje o jmenování koordinátora, který by na federální úrovni řídil postup v boji proti šíření viru ebola v USA. Stále je ale proti uzavření hranic pro cestující z afrických zemí, kde se virus rozšířil. Takové opatření by podle něj bylo kontraproduktivní.

Obamova vláda čelí rostoucí kritice zákonodárců kvůli způsobu, jakým se snaží zabránit šíření této smrtící a nevyléčitelné nemoci ve Spojených státech, kde se od Liberijce nakaženého ebolou nakazily dvě zdravotní sestry. Americký prezident ve čtvrtek umožnil povolat vojáky v záloze do americké humanitární kampaně proti ebole v západní Africe.

 

 

Bojovníci Islámského státu ustupují ze syrského města Kobani

Bojovníci z Islámského státu (IS) jsou již téměř úplně vytlačeni ze syrského města Kobani, o které se v posledních týdnech tvrdě bojovalo. Pro BBC to uvedl kurdský velitel, podle kterého bude město brzy osvobozeno. Také řekl, že se islamisté stáhli skoro ze všech oblastí s výjimkou dvou ohnisek odporu na východě města. Na vytlačení bojovníků IS mají velký podíl letecké útoky, vedené USA.

 

Hongkongská policie uklízí barikády, demonstranti se dohodli na dalším jednání s vládou

Policie v Hongkongu vyklidila čtvrť Mong Kok od barikád, protože se tamní vláda dohodla s demonstrujícími na dalším kole jednání. Právě v této oblasti začali před třemi týdny demonstrace za demokratické volby. Hovory mezi aktivisty a vládou by mohly protesty ukončit.

Policisté se podle agentury Bloomberg při vyklízení jedné z nejhustěji obydlených čtvrtí setkali pouze s minimálním odporem. Na jižně směřující silnici Nathan Road, která je hlavní dopravní tepnou k rušné obchodní čtvrti, zůstává několik desítek demonstrujících, kteří se snaží získat vyklizené území zpět.

Zlom v jednání s demonstranty přišel včera večer, když vůdce demonstrujících studentů přijal nabídku nejvyššího představitele hongkongské správy Leung Chun-jinga k zahájení jednání o novém volebním systému města. Dialog mezi oběma stranami by mohl ukončit největší politické nepokoje od roku 1997, kdy Velká Británie navrátila Hongkong Číně.

 

Technologie

 

Tržby Google zklamaly očekávání analytiků, protože zpomalil růst internetové reklamy

Kvartální tržby internetové společnosti Google byly nižší, než očekávali analytici, kvůli zpomalení růst internetové reklamy.Tržby ve třetím čtvrtletí stouply o pětinu na 16,5 miliard dolarů.

Celkový počet prokliků na placené reklamy v daném období vzrostl o 17 procent, v porovnání s 25 procentním meziročním růstem ve druhém čtvrtletí.  

Čistý zisk Googlu za třetí čtvrtletní klesl o pět procent na 2,8 miliardy dolarů, protože společnosti stouply náklady. Do zisku zasáhly zejména poplatky za patenty, které Google získal, když před dvěma lety koupil výrobce mobilů Motorola Mobility. Google firmu nyní prodává čínskému výrobci Lenovo Group a tato transakce by měla být dokončena ještě v tomto roce. Akcie společnosti poklesly o téměř 3 procenta.

 

Apple včera představil nový tablet iPad a osobní počítač iMac

Americká společnost Apple představila po roce novou generaci svých počítačových tabletů iPad, od kterých očekává, že jí pomohou zastavit pokles tržního podílu v tomto segmentu.

Nový iPad Air 2 je podle firmy nejtenčím tabletem na trhu. Stejně jako nejnovější telefony iPhone 6 budou nové tablety vybaveny zabezpečením pomocí otisku prstu.

Apple také představil nové počítače iMac. Nový model osobního počítače iMac má sedmkrát vyšší rozlišení displeje než Full HD televize. Podle recenzí na mezinárodních serverech je rozlišení displaye tak vysoké, že prakticky nejsou zatím dispozici videa, u kterých by uživatel takové rozlišení využil. Design počítače se od poslední generace nemění.

 

Twitter umožní uživatelům streamovat hudbu v rámci spolupráce se SoundCloud

Mikroblogová síť Twitter nabídne svým uživatelům nové funkce. Díky spolupráci s berlínskou hudební službou SoundCloud se Twitter rozšíří o možnost přehrávání hudby, videí nebo klipů přímo ze zdi uživatelů nebo z jejich zpráv.

Twitter se službou přichází v době, kdy se americké technologické firmy Google a Apple snaží více zapojit do segmentu přenosu hudby po internetu. Tak zvaný hudební streaming je technologickými společnostmi vnímán jako nejrychleji rostoucí oblast trhu.

 

Zdroj: BBC, Bloomberg, Reuters, ČTK, applenovinky.cz, 

Zet Briefing: Putin před schůzkami s představiteli EU pohrozil snížením dodávek plynu Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.