Země střední a východní Evropy bojují o čínskou přízeň, nejdále jsou Maďaři

Státy střední a východní Evropy se předhánějí o to, kdo se stane pro Čínu vstupní branou do Evropy. Maďarsko šlo v tomto směru nejdále, říká na rádiu Zet odborník na Maďarsko z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Balla. Země se totiž snaží přilákat skupinu movitějších obchodníků. V rámci tohoto programu se již v Maďarsku usadilo několik tisíců Číňanů, kteří zároveň pomáhají řešit státní dluh. Číňané totiž nakupují státní dluhopisy.

Mezi lety 2009 až 2011 se hovořilo o Maďarsku jako o druhém Řecku. Stát, kterému hrozí bankrot. Země Visegradské čtyřky zvládla finanční situaci stabilizovat díky úspěšnému prodeji dluhopisů. V tom pomohla zejména čínská migrace z Číny, která je svázaná určitými pravidly. Zájemce o trvalý pobyt musí nakoupit státní dluhopisy, aby tak prokázal, že má finanční prostředky.

Maďaři s Číňany vycházejí bez problémů a oni tak mohou v tichosti podnikat. Už na začátku 90. let ovládli v podstatě celý obchod s levným textilem. „Číňané se chovají podobně jako u nás Vietnamci. To znamená, že na sebe žádným způsobem neupozorňují. Naopak poskytují služby, jaké by Maďar za tu mzdu nedělal. Nic nevyžadují, nejsou s nimi větší problémy a není o nich v podstatě slyšet,“ uvedl na rádiu Zet Balla.

Otevřené dveře Číňanům, ostnaté ploty muslimům 

Maďarsko ale nemá vstřícný postoj ke všem migrantům. Důkazem je nynější uprchlická vlna z muslimských zemí. Maďarsko bylo první, kdo začalo s fyzickým odporem vůči této migraci, když postavilo zeď na hranicích se Srbskem.

Maďarsko podle Bally ukazuje muslimským uprchlíkům záda zejména kvůli ideologickým rozdílům. Vládnoucí maďarská strana totiž dává důraz na tradiční hodnoty. Občanům tvrdí to, že demografickou krizi nelze vyřešit příchodem chudých přistěhovalců. Řešení může naopak představovat zvýšení rovnosti a podpora tradičních rodin.

Postoje zemí vůči Maďarsku se pak za poslední rok velmi silně proměňují. Rakousko se například zpočátku stavělo proti výstavbě maďarských plotů. Tehdejší rakouský kancléř Werner Faymann je srovnával s nacistickými praktikami. Ta samá vláda ovšem začala ploty stavět taky. Nazvala je přitom branami s postranními křídly.

Stále hlasitěji se ke slovu dostávají populistické strany. Pro ně se stává symbolem právě maďarský premiér Viktor Orbán a jeho politika proti německé kancléřky Angely Merkelové. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s odborníkek na Maďarsko z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petrem Ballou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Země střední a východní Evropy bojují o čínskou přízeň, nejdále jsou Maďaři Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.