Země EU se pravděpodobně domluví na prodloužení sankcí vůči Rusku

Velvyslanci zemí Evropské unie (EU) dnes nejspíš prodlouží hospodářské sankce proti Rusku o půl roku. Další trvání sankcí, které EU uvalila na Rusko důsledkem jeho postupu v ukrajinské krizi, mají potvrdit ministři zahraničí osmadvacítky v rámci páteční schůzce v Lucembursku.

Protiruské sankce přijaly evropské země v roce 2014 kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny, jejich uvolnění podmínily naplněním mírových dohod z běloruského Minsku.

Evropští politici pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž týmy monitorují dodržování příměří na východě Ukrajiny, ale v posledních týdnech upozorňují na rostoucí míru násilí v oblasti i na opětovné používání těžkých zbraní.

Hospodářská omezení EU označuje nikoli za cíl své politiky, ale především za pobídku Rusku ke změně chování a přístupu k řešení krize na Ukrajině.

Evropské sankce především omezují ruský přístup na finanční trhy a znemožňují Moskvě dovoz určitých kategorií výrobků, například zařízení k těžbě ropy. Rusové reagovali sérií vlastních hospodářských omezení vůči evropskému zboží.

 

 

Zdroj: ČTK

Země EU se pravděpodobně domluví na prodloužení sankcí vůči Rusku Foto: a katz / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

    Byznys ·

    Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

  2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.