Začíná festival Na hlavu. Nabídne kultovní filmy a nejnovější poznatky o duši a mysli

Duševní onemocnění jsou častým námětem filmů, ale jejich obraz je většinou na hony vzdálený tomu, jak lidé skutečně tyto nemoci prožívají a překonávají. Filmy tak mohou posilovat společenské stigma, které nejenže snižuje kvalitu života lidí s duševním onemocněním, ale způsobuje i velké socioekonomické ztráty. Náklady na nemoci mozku byly v Evropské unii vyčísleny na 5 % HDP, tedy 800 miliard EUR, což jen v České republice znamená ztrátu 260 miliard korun ročně. I proto pořádá Národní ústav duševního zdraví filmový festival Na Hlavu, který nabídne netradiční spojení projekcí s přednáškami špičkových vědců.

„Duševní zdraví je důležité téma, které u nás bylo poslední 25 let upozaděno. Nyní přichází reforma psychiatrické péče, a my věříme, že spolu s ní by se měla změnit i komunikace s duševním zdravím spojená. Zdraví naší duše by mělo být v čele našich priorit – dokázat se zastavit a říct si, že nic nestojí za to, abychom se zbláznili,“ řekl v pořadu Neuron Future Jiří Pasz z Národního ústavu duševního zdraví. Právě NÚDZ, který je největším výzkumným psychiatrickým centrem ve střední Evropě, sdružující kolem 250 vědeckých pracovníků, převzal nad festivalem odbornou záštitu.

Propojení psychiatrie s filmy je dle Jiřího Pasze nasnadě: „Lidé s duševním onemocněním často nemají ve filmu kromě jejich stereotypního –bláznivého– jednání jinou identitu či roli. Díky tomu je právě duševní onemocnění to jediné, co je definuje.

Festival otevírá téma duševního zdraví skrze již kultovní snímky, které doplňuje o přednášky špičkových vědců.“ Festival, který se letos představí vůbec poprvé, vykresluje divákům klasické filmy v novém světle. Přehlídku otevírá film Amadeus a povídaní Cyrila Höschla na téma geniality, umělecké tvorby a duševního zdraví. „V souvislosti s filmem ExMachina otevřeme s Filipem Španielem otázku, co definuje člověka, kde v mysli se nachází JÁ, zda i počítače nebudou jednou potřebovat terapii. Připraveny jsou ale i projekce pro děti, například film V hlavě, jehož promítání doplní přednáška Radvana Bahbouha o emocích u dětí a dospívající,“ dodává Jiří Pasz. „V rámci doprovodného programu, se můžete těšit na seminář o umění a duševní nemoci, přednášku o behaviorální etice, ale i workshop s tipy jak správně spát v době, kdy nás ovlivňují moderní technologie.“ Součástí festivalu je i doprovodný program, který nabídne virtuální realitu, psychologické experimenty, vědecké plakáty či výstavu na téma mýtů o duševním (ne)zdraví.

Festival Na hlavu začíná 20. dubna v pražském kině Světozor a potrvá až do neděle. Více informací můžete zjistit na www.festivalnahlavu.cz.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Začíná festival Na hlavu. Nabídne kultovní filmy a nejnovější poznatky o duši a mysli Foto: Začíná první ročník festivalu Na hlavu. Nabídne kultovní filmy i nejnovější poznatky o duši a mysli

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.