„Zákon o daních z příjmů nabobtnal do nepřehledného chumlu ustanovení,“ říká právník

Počátkem prosince 2016 vstoupil v účinnost zákon o prokazování původu majetku. Uvedené ustanovení mění zákon o daních z příjmů a dotýká se i trestního zákoníku. I kvůli tomu podle advokáta Michala Janíka zákon „nabobtnal do nepřehledného chumlu ustanovení“. Touto novelou se navíc podle něj přenáší důkazní břemeno na občany a podnikatele. 

Mohlo by vás zajímat

V minulosti podle Janíka platilo, že prokázání určitého porušení právní povinnosti musel dokázat státní orgán. Současný zákon ovšem tuto zodpovědnost přenáší na daňové poplatníky. Jde tak doslova o frázi: „neprokážeš původ svého majetku, tak zaplatíš“. „To je patrně na hraně i z pohledu našeho ústavního pořádku. Finanční správa by měla účinně využívat své stávající dostatečně rozsáhle pravomoci či nástroje. Její případná neschopnost daň doměřit by neměla být přesouvána tímto kontroverzním způsobem na daňového poplatníka,“ řekl Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek na rádiu Zet.

Nyní například hrozí, že finanční úřad vyzve občana, aby objasnil nejasnosti mezi nárůstem jeho majetku a jeho výdaji v období mezi lety 2015 a 2016. V tuto chvíli pak poplatník musí vysvětlit zdroj svého příjmu a to i včetně období, v němž příjem obdržel.

„V případě, že tento daňový poplatník dostal například před šesti lety významný finanční dar od svého dnes již zemřelého příbuzného, který tyto peníze měl uloženy doma a neuzavřel o tom písemnou darovací smlouvu s kontrolovaným daňovým poplatníkem, hrozí, že finanční úřad vyměří dodatečně daň včetně penále i za tento jemu neprokázaný příjem, přestože by se fakticky jednalo o příjem starší tři let,“ informoval Janík. Ještě větší problém nastává podle Janíka ve chvíli, když si člověk uvědomí, že podnikatelé mají ze zákona povinnost uchovávat účetní doklady pouze po dobu pěti let.

„Já osobně nejsem nakloněn k častým změnám právních předpisů, a zejména pak daňových,“ řekl Janík na rádiu Zet

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

Zdroj: Zet

„Zákon o daních z příjmů nabobtnal do nepřehledného chumlu ustanovení,“ říká právník Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

  1. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.