Zahraniční tisk: Za ruské ovlivňování loňských voleb může podle Bílého domu Obama

Světová média dne 26. června informují o tom, že Bílý dům dává vinu za vměšování do loňských prezidentských voleb vládě bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Prohlásila to poradkyně současného amerického prezidenta Donalda Trumpa Kellyane Conwayová.

Rok po brexitu předstírá Velká Británie nadšení, míní slovenský deník SME. Občané Velké Británie se začínají ptát, jestli měl odchod z Evropské unie smysl. Dvanáct měsíců po šokujícím rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie se britští voliči ptají: Kdybychom před rokem věděli, co všechno s sebou brexit přinese, a kdybychom věděli, že referendum bude „úspěšné“ (což opravdu skoro nikdo nečekal) a kdyby bylo možné předpokládat nostalgii po Evropě, kterou mnozí právě teď pociťují – hlasovali bychom stejně?

Momentálně to vypadá, že odpověď na tuto otázku stále zní ano. Ale je to podstatně méně euforické a méně sebevědomé „ano“, než tomu bylo před rokem, když zastánci britsko-evropského rozvodu například mluvili o stamilionových úsporách v souvislosti se členstvím v EU, které by se daly jednoduše přelít do „nemocného“ britského zdravotnictví. V letošním roce byla Velká Británie dějištěm celkem čtyř teroristických útoků. Ve třech případech se útočníci narodili právě v Británii a ve čtvrtém případě pachatel atentátu v Británii vyrůstal. Už není možné slíbit, že ostrovní stát bude po odchodu z EU bezpečnější, míní slovenský list.

 

Turecké úřady zakázaly tradiční pochod homosexuálů v Istanbulu, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Istanbulský guvernér zakázal letošní již 15. ročník pochodu gayů a leseb. Oficiální důvodem vydání zákazu byla bezpečnostní opatření. Aktivisty, kteří však i přesto chtěli do istanbulských ulic vyrazit, zadržela turecká policie. K tomu, aby se osoba stala podezřelou, stačilo, pokud měla na sobě tričko s duhou.  Istanbulský guvernér pochod homosexuálů ve městě zakázal již třetí rok za sebou, připomíná švýcarský list.

 

Turecký prezident Erdogan odmítl požadavek ze strany Saúdské Arábie, aby se turecké vojenské jednotky stáhly z Kataru, všímá si britský deník The Guardian. Prezident Erdogan odmítl také další požadavky ze strany Saúdské Arábie a jejích spojenců vůči Kataru. Stažení turecké armády z Kataru podle Saúdské Arábie představovalo krok směrem k ukončení prohlubující se roztržky mezi Katarem a státy Perského zálivu, uzavírá britský list.

 

Při explozi cisterny s benzínem přišlo v Pákistánu o život více než 149 osob, píše rakouský deník Der Standard. Stovky lidí spěchaly s kanystry k dálnici v pákistánské provincii Pandžáb. V neděli ráno se v zatáčce dostala mimo silnici cisterna, která převážela 25 000 až 40 000 litrů pohonných hmot. Cisterna se po manévru převrátila a lidé z okolních obcí si chtěli unikající benzín načerpat do přinesených nádob. Jenže pro minimálně 149 z nich tento počin skončil smrtí – cisterna totiž posléze explodovala. Dalších nejméně 120 osob utrpělo těžké popáleniny, konstatuje rakouský list.

 

Nové strategie Bílého domu si všímá americký deník The Washington Post. Bílý dům teď vinu za ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb dává vládě bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Kellyane Conwayová, poradkyně současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, včera v pořadu americké televizní stanice ABC útočným tónem prohlásila, že vláda prezidenta Baracka Obamy je zcela odpovědná za to, že v období od srpna do ledna v tomto ohledu nepodnikla absolutně nic, i když věděla, že se Rusko nabourává do amerických prezidentských voleb, píše americký list. 

 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Za ruské ovlivňování loňských voleb může podle Bílého domu Obama Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

  Společnost ·

  Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

 2. ECB uzavře dvě italské banky

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

 3. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

  Společnost ·

  Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.