Zahraniční tisk: Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, Sliby Alexise Tsiprase

Světová média píší 27. ledna o sedmdesátém výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a s ním spojených dohadů o účasti ruského prezidenta Vladimíra Putina na této akci. Probírá také osobnost předsedy vítězné strany řeckých voleb Alexise Tsiprase, který podle médií nebude schopný splnil sliby, které Řekům dal. 

Slovenský deník Pravda píše, že tahanice o to, který světový lídr může či nemůže přijet do Polska u příležitosti dnešního výročí sedmdesáti let od osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka, jsou nevkusné a nepřípustné. Poukazují pouze na to, že se lidé z ničeho nepoučili. Poláci tvrdí, že pozvánky neposílali. Pouze prý rozeslali nótu o konání pietního aktu. Všem adresátům to však nicméně „docvaklo“ a diplomatickou cestou se zeptali Varšavy, zda se zároveň jedná o formální pozvání pro představitele jejich zemí. Pouze z Moskvy podobná otázka nepřišla. 

Pokud tedy nepřijede Vladimír Putin, může si za to on sám a jeho urážlivá demokracie? ptá se slovenský list. Ano, bylo by to logické vysvětlení. Kdyby ovšem nebylo poznámek polského ministra zahraničních věcí. Ten totiž řekl, že Osvětim přece neosvobodili Rusové, ale Ukrajinci, protože se jednalo o vojáky Prvního ukrajinského frontu, píše slovenská Pravda.

Informace o Osvětimi a holokaustu se musejí předávat z generace na generaci, píše u příležitosti sedmdesáti let od osvobození koncentračního tábora Osvětim rakouský deník Der Standard. Malicherný politický spor týkající se protokolárních záležitostí pietního aktu nesmí v žádném případě zastínit věci zásadního významu. Osvětim je symbolem vyhlazování židovského obyvatelstva, i když z předpokládaného celkového počtu 5,6 milionů Židů, kteří během 2. světové války přišli o život, zemřelo právě v Osvětimi „pouhých“ 1,1 milionu, připomíná rakouský Der Standard.

„Pohádkář“ z Atén bude muset své příznivce zklamat, tak svůj dnešní komentář nazval rakouský deník Die Presse. Řekové si ve svém zoufalství zvolili pohádkáře – člověka, který jim slíbil modré z nebe. Pokud si ale šéf vítězné strany Syriza Alexis Tsipras bude chtít uchovat svůj populistický opoziční kurs také ve funkci nového řeckého premiéra, tak v Řecku brzo nastane pomyslné zemětřesení, protože dojde ke srážce s něčím, co se jmenuje realita, píše rakouský Die Presse. Alexisi Tsiprasovi se sice možná svými socialistickými představami podařilo okouzlit 36 % řeckých voličů, jenže nemilosrdným zákonům ekonomické gravitace nebude schopen vzdorovat ani on, konstatuje rakouský list.

Libby Lane se včera stala první ženou ve funkci biskupa anglikánské církve ve Velké Británii, píše britský deník The Independent. Její včerejší slavnostní vysvěcení v katedrále v briském Yorku bylo krátce narušeno osamělým protestním hlasem, který podle mluvčí církve patří biskupovi Paulu Williamsonovi. Biskup Williamson se opakovaně snaží upozornit na to, že ženy-biskupky se v Bibli nevyskytují a že ryze mužské vedení anglikánské církve by mělo zůstat zachováno. Mluvčí anglikánské církve řekl, že biskup Williamson má samozřejmě právo protestovat, nicméně kontrast mezi osamělým protestujícím a mořem hlasů souhlasných byl všeříkající.

Ukrajinská krize je nebezpečnější než studená válka, píše ruský deník The Moscow Times. Od okamžiku, kdy začala krize na Ukrajině, je často slyšet, že začala nová studená válka mezi Ruskem a Západem. Podobná rétorika, kterou používají dokonce i vysoce postavení politici, se většinou řídí emocemi a ve většině případů se používá k ospravedlnění komplikovaných postojů, které jedna či druhá starna zaujímá.

Autor komentáře v ruském deníku The Moscow Times je ale přesvědčen, že podobná studená válka, kterou svět zažil ve druhé polovině dvacátého století, se dnes nemůže opakovat. Svět se příliš radikálně změnil, dnes žijeme ve zcela nové realitě, která neodpovídá starým paradigmatům, míní ruský The Moscow Times.

Tři americké státy – Connecticut, Massachussets a New Jersey – vydaly v souvislosti s očekávanou historickou sněhovou bouří zákaz vyjíždění na silnice, píše americký deník USA Today. Letecké společnosti zrušily tisíce letů, školy a úřady zůstaly v dotčených oblastech zavřené a podle meteorologů by mělo napadnout až 90 centimetrů sněhu. Nevyzpytatelné počasí může ohrozit až 40 milionů obyvatel USA, píše USA Today. Velmi ojedinělý krok, a to zákaz jakéhokoliv způsobu vyjíždění na silnice, který vydalo město New York City, de facto zastavil tep „města, které nikdy nespí“.

Zahraniční tisk: Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, Sliby Alexise Tsiprase Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.