Zahraniční tisk: Velká Británie pátrá po džihádistovi z videa; zpochybnění výsledků voleb na Haiti

Světová média píší 4. ledna o tom, že britské bezpečnostní služby pátraly po džihádostovi z hnutí Islámský stát, který ve videonahrávce plánoval vraždu pěti britských špionů. Média však upozorňují, že pravost nahrávky nelze ověřit. Světové zpravodajství se také věnuje výsledkům říjnových voleb na Haiti. Na více než polovině dokumentů údajně chyběly podpisy voličů. Volební komise tak pochybuje o tom, že volbu provedli oprávnění voliči.

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem poté, co napětí mezi oběma zeměmi eskalovalo kvůli útokům na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu, píše britský deník The Guardian. Demonstranti protestovali proti popravě šíitského duchovního Nimra al-Nimra, který byl vězněn od roku 2012 za kritiku saúdské a bahrajnské monarchie. Saúdskoarabský ministr zahraničí na tiskové konferenci vyzval íránské diplomaty, aby do dvou dnů opustili území Saúdské Arábie, protože nedovolí, aby Islámský stát ohrozil bezpečnost země.

 

Britské bezpečnostní služby včera podle deníku The Times pátraly po dalším džihádistovi Islámského státu, který naplánoval vraždu pěti britských špionů. Maskovaný vrah se měl objevit na videonahrávce určené přímo britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Navazuje tak na činnost Mohammeda Emwaziho přezdívaného Džihádista John zabitého v listopadu. Podle slovenského deníku Pravda nicméně nelze pravost nahrávky ověřit. 

 

Krize po říjnových volbách na Haiti pokračuje. Jak píše server francouzské rozhlasové stanice RFI, došlo ke zpochybnění výsledků prvního kola voleb. Nezávislá volební komise, zmocněná prezidentem Martellym, v neděli oznámila, že v průběhu voleb zjistila vážné nedostatky. Na více než polovině dokumentů totiž chyběly podpisy voličů. V některých případech pak dokumenty obsahovaly chybná čísla identifikačních karet, které voliče opravňují k hlasování. Kvůli nekompletním údajům má komise podle RFI vážné pochybnosti, že volbu provedli skutečně oprávnění voliči. O konání nových parlamentních a prezidentských voleb rozhodne prezident Michel Martelly.

 

Německou policii měl na možný teroristický útok na mnichovském železničním nádraží upozornit irácký občan a to v týdenním předstihu před americkými a francouzskými zpravodajskými službami, informuje slovenský deník Pravda. Muž 23. prosince oznámil, že jeho bratr žijící v Iráku zná militanty, kteří plánují podniknout útok na železniční síť bavorské metropole. Policie proto na Silvestra mnichovské nádraží evakuovala. Podle deníku Pravda však zatím nebyl nikdo zatčen. Pravděpodobně šlo o planý poplach.

 

Podle francouzského deníku Le Monde Švédsko od dnešního dne přísně kontroluje identitu všech cestujících ve vlacích a autobusech na hranici s Dánskem na Öresundském mostě. Chce tak zabránit vstupu ilegálních migrantů na jeho území. Na nádraží Kastrup na kodaňském letišti byl dokonce postaven 2 metry vysoký plot dlouhý několik set metrů. Jak píše Le Monde, Švédsko, které v roce 2015 přijalo 160 tisíc uprchlíků, zavedlo kontroly na hranicích na Öresundském mostě a na trajektech z Dánska i Německa už 12. listopadu.

 

Přírodní katastrofy v roce 2015 stály lidstvo 90 miliard dolarů, což je nejnižší částka od roku 2009, píše francouzský deník Le Figaro na základě prohlášení německé zajišťovny Munich Re. Mnoho tropických cyklón totiž v loňském roce zasáhlo pouze řídce obydlené oblasti a katastrofám v severním Atlantiku pak zabránil přírodní jev El Niño. Z celkových škod byla nicméně pojištěna pouze necelá třetina.

 

Americký deník USA Today radí těm, kdo hubnou, aby osobní váhu nepovažovali za svého nepřítele, ale používali ji každý den. Jak ukázaly nedávné výzkumy, osobní váha by měla být nejlepším přítelem hubnoucích lidí, a to navzdory známé teorii, že časté vážení je matoucí, odrazuje od hubnutí, nebo je dokonce psychicky nebezpečné. Výzkumníci z americké Cornellovy univerzity však tvrdí, že používání váhy by mělo být stejně samozřejmé a pravidelné jako čištění zubů. Studie totiž mimo jiné ukázaly, že lidé, kteří se každý den vážili, zhubli více a váhu si častěji udrželi. Také byli méně deprimovaní, nepřejídali se ani netrpěli jinými poruchami příjmu potravy.

Zahraniční tisk: Velká Británie pátrá po džihádistovi z videa; zpochybnění výsledků voleb na Haiti Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.