Zahraniční tisk: V JAR se množí výzvy k odstoupení prezidenta Zumy; nová fakta o letu MH370

Světová média si všímají, že v Jihoafrické republice se od středy množí výzvy k odstoupení prezidenta Jacoba Zumy. Politická i občanská obec je šokována zprávou o kompromitujícím napojení Zumy a bohaté jihoafrické podnikatelské rodiny Guptů. Zahraniční média si všímají nově publikovaných informací o zmizelém letu společnosti Malaysia Airlines MH370. Pod letadlem údajně piloti ztratili kontrolu. Nebylo také nakonfigurováno na kontrolované přistání a pravděpodobně mu došlo i palivo.

Mexické úřady včera zachránily 186 migrantů ze Střední Ameriky, kteří cestovali bez dokladů v přeplněných kamionech. Tento jev je bohužel běžný a poukazuje na hloubku humanitární krize ve středoamerických zemích, upozorňuje španělský deník El País. Lidé, kteří se tísnili v nákladních autech, trpěli nedostatkem vody, třetina z nich byly děti ve věku od 2 do 17 let. Migranti byli umístěni do uprchlických center a byla jim poskytnuta lékařská a psychologická pomoc.

 

Organizace spojených národů apelovala na světové země, aby nutně a radikálně snížily emise skleníkových plynů způsobujících globální oteplování, a zabránily tak tragédii lidstva. Prohlášení bylo zveřejněno v předvečer konference COP2 o změnách klimatu, která v marockém Marrákéši začíná v pondělí, napsal francouzský deník Le Figaro. Brzy by také měla vstoupit v platnost Pařížská dohoda, jejímž cílem je omezení emisí CO2.

 

Od středy 2. listopadu se v Jihoafrické republice množí výzvy k odstoupení prezidenta Jacoba Zumy. Politická opozice, občanská společnost i jednotlivci jsou šokovaní zprávou o kompromitujícím napojení Zumy a bohaté jihoafrické podnikatelské rodiny Guptů, která je podezřelá z ovlivňování rozhodnutí vlády. Jihoafrický prezident se sice neúspěšně snažil publikaci zprávy zabránit, byla však zveřejněna na žádost Vrchního soudu v Pretorii, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Americký zpravodajský portál ABC News publikuje nové informace o vyšetřování pádu Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines MH370. Stroj, který záhadně zmizel v březnu 2014, se zřítil do vln Indického oceánu poté, co nad ním piloti ztratili kontrolu. Podle nové zprávy Australského úřadu pro bezpečnost dopravy totiž letadlo nebylo nakonfigurováno na kontrolované přistání a pravděpodobně mu také došlo palivo.

 

Mezinárodní organizace Amnesty International obvinila Itálii z porušování lidských práv migrantů přicházejících do země z Afriky přes Středozemní moře, všímá si slovenský deník Pravda. V některých případech mělo dokonce dojít k mučení. Zpráva zmiňuje, že migranti byli biti, mučeni elektrickým proudem a docházelo i k sexuálním útokům. Jde o několik málo incidentů, které byly většinou reakcí na odpor migrantů při snímání otisků prstů. Zpráva vznikla za použití výpovědí více než 170 uprchlíků.

 

Britský nejvyšší soud rozhodl, že vláda nečiní dostatečná opatření proti znečištění ovzduší a řidiči aut s dieselovými motory tak budou muset platit za vjezd do měst po celé zemi. Podle britského deníku The Times v důsledku znečištění ovzduší ročně předčasně umře 40 tisíc lidí. Soud došel k závěru, že britští ministři vědomě v plánech využili příliš optimistické předpoklady. Automobily s dieselovým motory do ovzduší vypouštějí nejméně čtyřikrát více toxického oxidu dusičitého .

 

Rusko pojmenuje náměstí v Moskvě po nedávno zesnulém uzbeckém autoritářském vůdci Islamu Karimovi, který zemřel 2. září po 27 letech ve funkci, píše americký magazín Newsweek s odvoláním na informaci ruské státní agentury RIA Novosti. Náměstí, které ponese Karimovo jméno, se nachází v blízkosti uzbeckého velvyslanectví. Méně úspěšní byli ruští opoziční aktivisté, kteří neúspěšně žádali o podobnou poctu pro Borise Němcova, který byl vloni zastřelen v centru Moskvy.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: V JAR se množí výzvy k odstoupení prezidenta Zumy; nová fakta o letu MH370 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.