Zahraniční tisk: Turecko opustí Sýrii po zničení IS; Rusko stupňuje hackerské útoky na Británii

Světová média si dne 13. února všímají toho, že Turecká armáda opustí Sýrii po porážce Islámského státu. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zahraniční tisk dále píše, že Rusko stupňuje intenzitu hackerských útoků na Velkou Británii. 

Severní Korea v neděli ráno provedla další jaderný test, všímá si španělský deník El País. Ten dále připomíná, že zkouška proběhla v době návštěvy japonského premiéra Šinza Abeho v americkém Washingtonu. Raketa dopadla do japonských vod. Korejský vůdce Kim Čong-un tímto činem dává jasně najevo, že ve svém úsilí učinit ze Severní Koreje jadernou velmoc nepřestane ani po změně amerického prezidenta. Jihokorejští diplomaté jaderný test označili za provokaci, jejímž cílem je zjistit reakci nové administrativy ve Washingtonu.
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že jeho vojáci opustí Sýrii, jakmile bude poražen Islámský stát a území bude navráceno jeho skutečným vlastníkům. Píše turecký deník Hürriyet Daily News. Erdogan zároveň přislíbil zrychlení postupu probíhajících operací ve městech Rakka a al-Bab. Turecko podle něj v oblasti eufratského štítu usiluje o vytvoření „zóny bez terorismu“. K tomu je třeba doslova „vyčistit“ 5 tisíc km² území.
 
Ruská armáda v pondělí poskytla nové fotografie syrského města Palmýry. Od znovudobytí Islámským státem v prosinci 2016 došlo ke zničení řady starobylých památek včetně tetrapylonu, šestnáctisloupového monumentu z 3. století, či vnitřku románského divadla ze 2. století. Video bylo pořízeno pomocí dronu a porovnává stav města začátkem června 2016 a února 2017. Ničení starobylých památek označila organizace UNESCO za válečný zločin, napsal francouzský deník Le Monde.
 
Radikální islamistické hnutí Hamas v pásmu Gaza má nového předáka. Tím byl v pondělí zvolen Yahya Sinouar, který je jedním ze zakladatelů ozbrojené odnože hnutí a figuruje na americkém seznamu teroristů. Hamas ovládá pásmo Gaza už 10 let. Sinouar ve funkci vystřídal Ismaila Haniyeha, dodává francouzský deník Le Figaro.
 
Hamburské letiště muselo být v neděli ráno evakuováno a uzavřeno, protože více než 68 lidí trpělo dýchacími potížemi kvůli vdechnutí neznámého plynu. Mluvčí hasičů sdělil, že příčinou mohl být pepřový sprej. Látka se pravděpodobně rozšířila do klimatizačního systému. Evakuován byl terminál 1 i 2 a stovky cestujících tak musely čekat venku v mrazivých podmínkách. Hasiči vyloučili teroristické motivy, napsal ruský portál Russia Today.
 
Britský deník The Times píše, že Rusko stupňuje intenzitu hackerských útoků na Velkou Británii. Spojené království měsíčně zasáhne 60 větších počítačových útoků, a to včetně pokusů ruských státem financovaných hackerů. Dochází k odcizení důležitých zahraničněpolitických a obranných údajů vládních resortů. Na problém upozornil nový ředitel počítačové bezpečnosti, podle něhož se množí útoky na takzvané měkké cíle – místní úřady a charitativní organizace, kde dochází ke krádežím osobních dat, nebo univerzity, kde jsou zcizovány údaje o výzkumu.
 
Ve věku 76 let ve Spojených státech zemřel legendární jazzový zpěvák Al Jarreau, sedminásobný vítěz Grammy. Stalo se tak dva dny poté, co umělec na svých webových stránkách oznámil, že ruší svá turné kvůli vyčerpání. Ještě ve čtvrtek se pomalu zotavoval v losangeleské nemocnici. Rodina místo květin nebo dárků požádala o příspěvky, které budou poskytnuty nadaci Wisconsin Foundation for School Music, dodává americký deník USA Today.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Turecko opustí Sýrii po zničení IS; Rusko stupňuje hackerské útoky na Británii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.