Zahraniční tisk: Turecko drží státní smutek; EU odmítla setrvání Skotska v její strukturách

Světová média dne 30. června informují o tom, že Turecko drží státní smutek za 42 obětí teroristického útoku na mezinárodním letišti v Istanbulu. Zahraniční tisk dále píše o tom, že lídři Evropské unie (EU) odmítli žádost skotských politiků, aby mohlo Skotsko zůstat členem EU.

Lídři EU odmítli žádost skotských politiků, aby mohlo Skotsko zůstat členem Evropské unie, píše slovenský deník Sme. Skotská premiérka Nicola Sturgenová na summitu v Bruselu vysvětlovala, že Edinburgh nehlasoval pro brexit jako celková Británie, a dokonce se v poměru dvě ku jedné vyjádřil pro setrvání. Skotští voliči tedy podle ní nemůžou být nucení odejít z EU a mělo by se s nimi jednat o právu na nové členství. Proti tomu se ovšem postavil španělský premiér Mariano Rajoy, který si kvůli katalánské hrozbě samostatnosti nepřeje, aby Brusel se Skoty podobné téma jednání vůbec zahájil.
 
Vyšetřovatelé leteckého neštěstí egyptského dopravního letadla, které se v květnu zřítilo do Středozemního moře, potvrdili kouř na palubě. Údaje ze záznamových skříněk vypovídají o kouři na toaletě. Příčina nehody, při které zahynulo více než 60 lidí, není stále objasněna, nicméně I nalezené trosky potvrzují poškození vlivem vysokých teplot, uvádí agentura Reuters.
 
V Turecku se drží státní smutek za 42 obětí teroristického útoku na mezinárodním letišti v Istanbulu. Přestože se k úternímu útoku nikdo zatím nepřihlásil, připisuje se hnutí Islámského státu. Podle tureckého prezidenta ale nebyli pachatelé opravdoví muslimové a budou se smažit v pekle, uvádí německý zpravodajský portál Deutsche Welle.
 
Turecký prezident Recep Erdogan nevydržel napětí mezi Ankarou a Moskvou a jako první přistoupil k vyjednávání o normalizaci bilaterálních vztahů s Ruskem. Tak alespoň nová jednání vysvětluje moskevský deník The Moscow Times. Jak po zasedání vlády v Moskvě prohlásil Vladimir Putin, ruští turisté se budou moci brzy vrátit do Turecka. Vztahy mezi oběma státy se dostaly na bod mrazu, když turecké stíhačky sestřelily u syrské hranice ruský bombardér. Po incidentu následovaly ruské sankce proti Turecku a Erdoganův dopis, který si Kreml vykládá jako omluvu, připomíná moskevský deník.
 
Redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo opět čelí výhružkám smrtí. Týdeník, ve kterém loni islámističtí fanatici zavraždili v Paříži dvanáct osob, znovu začal počátkem letošního června dostávat anonymní zprávy, ve kterých se členům redakce znovu vyhrožuje smrtí. Novináři podali žalobu na neznámého pachatele, upozorňuje slovenský deník Pravda.
 
Brazílie může o osudu své bývalé prezidentky rozhodnout den před ukončením letních olympijských her, upozorňuje zpravodajská agentura Reuters. První olympiáda na jihoamerickém kontinentu má slavnostní zahájení 5. srpna a senátní hlasování o exprezidentce Dilmě Roussefové je plánováno na 20. srpna.  Pokud se pro její definitivní odvolání vysloví méně než dvě třetiny senátorů, dokončí prezidentka svůj mandát, který platí do konce roku 2018. Brazilští senátoři ji v květnu dočasně sesadili z nejvyššího úřadu v zemi v souvislosti s největším korupčním skandálem, který se týká přerozdělování zakázek olejářské firmě Petrobras. V této kauze jsou podle agentury Reuters vyšetřovány desítky politiků. Někteří už byli odsouzeni pro korupční jednání a dva ministři byli nuceni odstoupit z funkce.
 
O předsednictví britských konzervativců se dnes začne ucházet I soušasná ministryně vnitra Theresa Mayová, která má podle konzervativního deníku The Times sedmáctiprocentní náskok před kontroverzním bývalým primátorem Londýna Borisem Johnsonem. Ministryně slibuje znovu sjednotit Británii. Hlasování konzervativců má rozhodnout o náhradě za odstupujícího předsedu a premiéra Davida Camerona. Stejný list upozorňuje, že rezignovat se chystá I socialistický předseda labouristů Džeremy Corbyn.
 
Největší drahý kamen nalezený za uplynulou stovku let se včera neprodal. Diamant Lessedi la Rona připomíná tenisový míček, má přes jedenáct set karátů a našli ho v listopadu v Botswaně v dole, který patří kanadské společnosti pro těžbu váácných kamenů. Nebroušený kámen v aukční síni Sotheby´s však nenašel kupce. Nabídky překročily 60 milionů, ale žádný z kupců nenabídl minimum vyvolávací ceny v požadované výši 70 milionů dolarů, píše deník The Guardian.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Turecko drží státní smutek; EU odmítla setrvání Skotska v její strukturách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.