Zahraniční tisk: Policejní zátah na funkcionáře FIFA; Atentát na libyjského premiéra Tiního

Světová média dne 27. května píší o tom, že švýcarská policie začala středeční ráno zatýkat funkcionáře Mezinárodní fotbalové federace FIFA, kteří budou čelit obvinění z dlouholeté korupce. Média dále informují o neúspěšném pokusu o atentát na uznávaného libyjského premiéra Abduláha Thiního, který útok přežil. 

Švýcarská policie začala ve středu ráno se zatýkáním členů Mezinárodní fotbalové federace FIFA, necelé tři dny před konferencí v Curychu, která měla na páté funkční období potvrdit ve funkci předsedu Seppa Blattera. Podle deníku New York Times začalo zatýkání v luxusním hotelu, a pravděpodobně bude následovat vydání obviněných do USA. Ještě dopoledne oznámí americké úřady zadrženým funkcionářům obvinění z dlouholeté korupce, která se týkala organizování mistrovství světa ve fotbale i udělování vysílacích práv. 

Mezinárodně uznávaný libyjský premiér Abduláh Thiní přežil pokus o atentát. Krátce po opuštění parlamentního zasedání v Tobruku se k premiérově koloně připojily další vozy, ze kterých začali neznámí útočníci střílet. Při střelbě byl podle serveru Deutsche Welle zraněn jen jeden příslušník premiérovy ochranky.

Podaří se novému řetězci ruských rychloobčerstvení porazit americký Mac Donald´s? Deník The Moscow Times zkoumá podnikatelský projekt dvou ruských režisérů – Nikity Michalkova a Andreje Končalovského,  který má 14 miliony dolarů podpořit i Putinova vláda. Síť s názvem Jedime doma, neboli Jíme doma má v Moskevské a Kalužské oblasti sestávat ze čtyřiceti kaváren a devadesáti provozoven rychlého občerstvení s výhradně ruskými domácími produkty. Nový řetězec využívá aktuálního ruského vlastenectví a už existující značku Končalevského manželky Julie Vysocké, která proslula jako televizní kuchařka.

Evropská komise dnes členským zemím předloží návrh na přerozdělení čtyřiceti tisíc Syřanů a Eritrejců, kteří se jako uprchlíci nacházejí v Itálii a Řecku. Podle deníku  The Wall Street Journal návrh počítá s jejich rozmístěním během následujících dvou let.

Peking varuje Spojené státy, že v případě jakéhokoli napadení svých zájmů v Jihočínském moři bude útok opětovat. Čína tak písemným prohlášením reaguje na přelety amerických letadel nad územím, kde si buduje umělé ostrovy navážením zeminy. Děje se tak v oblasti, na kterou si činí územní nároky ještě Filipíny, Vietnam, Tchajwan a další země. Na jednom z ostrůvků, který má nyní osm kilometrů čtverečních, vybudovali už Číňané podle satelitních snímků přistávací plochu pro letadla a hodlají oblast bránit jako svoje suverénní území, píše britský Independent.

Deník Sme hovoří s filmaři anglické jazykové verze arabské televize Al Džazíra, která ve východoslovenské Moldavě nad Bodvou natáčí dokument o životě slovenských Romů. Jeden z protagonistů, jednatřicetiletý Roman Hudák, který nyní studuje střední školu v Maďarsku, vyrůstal jako narkoman v romském ghettu. V deníku tvrdí, že život v klasických uprchlických táborech je přijatelnější než v romské osadě Košického kraje.

Americký železniční dopravce Amtrack začne umísťovat do lokomotiv kamery, které budou monitorovat práci strojvůdců. Odbory dříve odmítaný návrh přijaly po květnovém železničním neštěstí, při kterém souprava ve Filadelfii vjela dvojnásobnou rychlostí do zatáčky, a vykolejila. Strojvůdce při nehodě, která zabila osm lidí, sám utrpěl zranění hlavy a tvrdil, že si o příčině zrychlení nebo vlastním zavinění nic nepamatuje. Firma po USA provozuje na tři stovky lokomotiv, v nejbližší době instaluje kamerové systémy v sedmdesáti nových strojích, upřesňujeChicago Tribune.

 

Učitelé na gymnáziu v dánském Heleruppu zakázali studentům třetího ročníku používat počítače i mobilní telefony. Pokusný návrat ke klasické propisce a papíru žáci akceptovali a podle deníku Kopenhagen Post nejsou při výuce tak rozptýlení jako spolužáci, které technologické vymoženosti svádějí při hodině k nadbytečnému surfování po internetu.

Týdeník Der Spiegel líčí objev takzvaných Hitlerových koní – bronzových soch v nadživotní velikosti, které stály před budovou nového kancléřství a na konci světové války zmizely. Minulý týden je policie zabavila u sběratele nedaleko města Kiel. Ten je nabízel za osm milionů euro holandskému detektivovi, který se vydával za kupce. Ve sbírce se našla také skulptura Wehrmacht. Autory soch jsou Arno Breker a Josef Thorak. Koně, kteří zmizeli před několika desítkami let po rozbombardování sídla kancléřství, prý sběratel získal ve východním Německu.

Sedm studentů americké střední školy ve státě Maryland čelí obžalobě z vloupání, poté, kdy přes noc násilně vnikli do školy a vypustili v chodbách a učebnách více než sedmdesát tisíc berušek, které si objednali přes internet. Studentskou recesi budou úřady u mladistvých řešit pokutou za poškození školního majetku, plnoletí studenti stanou před soudem, vysvětluje deník USA Today.

Zahraniční tisk: Policejní zátah na funkcionáře FIFA; Atentát na libyjského premiéra Tiního Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.