Zahraniční tisk: Názory Britů na členství země v EU jsou vyrovnané; virus zika v USA

Zahraniční média si všímají výsledků ankety britského veřejného mínění ukázaly. Z nich vyplývá, že názory Britů na členství Velké Británie v Evropské unii jsou vyrovnané. Čtvrtina voličů však stále není rozhodnutá. Světová média se dále věnují šíření viru zika v USA. Zdejší lékaři vyšetřují 14 případů žen, které se nakazily virem zika pravděpodobně sexuální cestou.

Výsledky ankety britského veřejného mínění ukázaly, že názory Britů na členství Velké Británie v Evropské unii jsou vyrovnané, píše britský deník The Times. Zdá se, že premiér David Cameron uspěl ve snaze přesvědčit zastánce tzv. brexitu, když poukázal na bezpečnostní a ekonomická rizika vystoupení z Evropské unie. Ten by podle výsledků ankety společnosti YouGov podpořilo 38 procent obyvatel, 37 procent by hlasovalo pro zachování členství a zbývající čtvrtina voličů zatím není rozhodnuta nebo nechce hlasovat. To je pro Camerona podstatně příznivější odhad než na začátku měsíce, kdy byl zveřejněn první návrh dohody o členstí Velké Británie v Evropské unii, míní The Times.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry se ve Washingtonu setkal se svým čínským protějškem Wangem I, aby diskutovali o jihokorejské protiraketové obraně a napětí v Jihočínském moři. Podle informací serveru americké televizní stanice CNN John Kerry mimo jiné poukázal na blížící se dohodu o rezoluci Rady Bezpečnosti OSN vůči KLDR za její lednovou jadernou zkoušku. Americký ministr zahraničí také zmínil plán rozmístění raket na obranu Jižní Koreje a vyzval ke snížení napětí v oblasti, na kterou si dělá nároky Čína i další sousedící země.

 

Odpor Velké Británie proti vyšetřování OSN spoluzakladatele WikiLeaks Australana Juliana Assange může představovat nebezpečný precedent dodržování mezinárodního práva, varoval v deníku The Guardian bývalý úředník OSN. Assangeovi právníci totiž nutili švédské úřady, aby zrušily zatykač, kterému se Assange ve Velké Británii vyhýbá od roku 2010. Assange nicméně vznesená obvinění ze znásilnění a sexuálního útoku popírá.

 

Američtí lékaři vyšetřují 14 případů žen, které se nakazily virem zika pravděpodobně sexuální cestou, píše francouzský list Le Figaro. Některé z nich jsou těhotné a všechny prokazatelně nebyly v zemích postižených epidemií viru zika, tedy v Jižní Americe nebo Karibiku. Zdravotníci nyní zjišťují, zda nakažené ženy virus získaly od svých partnerů, kteří se z těchto oblastí vrátili a ve všech případech vykazovali výrazné symptomy nákazy. O sexuálním přenosu viru zika americké úřady spekulovali již dříve v případě ženy nakažené pravděpodobně partnerem, který cestoval do Venezuely.

 

Podle švýcarského profesora Jamese Davise by se obětí německé migrační politiky mohla stát střední Evropa, píše slovenský deník SME. Davis migraci považuje za evropský problém, který vyžaduje řešení celé Evropy. Německo proto dalo ostatním zemím Evropské unie ultimátum, aby při řešení krize spolupracovaly. V opačném případě Berlín pohrozil uzavřením svých hranic. Klíčovým opatřením utlumení uprchlické vlny by měl být podle německé kancléřky Angely Merkelové boj proti tureckým pašerákům lidí. Země, která uzavře své hranice, totiž pouze přesouvá problém na jiné státy.

 

Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson podle tureckého deníku Hürriyet Daily News vyzval Turecko k velkorysosti a otevření hranic uprchlíkům z obleženého syrského města Aleppo. Jan Eliasson uznal, že Turecko je nyní pod tlakem, avšak vyjádřil důvěru v jeho humanitární cítění, protože jde především o bezpečnost lidí žijících v oblastech postižených válkou. Turecko totiž téměř přestalo uprchlíky přijímat a ve snaze zamezit změně struktury obyvatelstva plánuje zřídit 10 km široký koridor u hranic se Sýrií.

 

Návštěva francouzského prezidenta Françoise Hollanda Latinské Ameriky pokračuje v Argentině, kde se setká s novým argentinským prezidentem Mauriciem Macrim. Cílem Hollandovy návštěvy je podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI obnovit vyjednávání o dohodě o volném obchodu mezi Evropou a jihoamerickými zeměmi sdružení Merosur, a dát tak francouzskému obchodu a investicím nový impulz. Hollande také vzdá hold obětem argentinské diktatury, mezi nimiž byli i Francouzi.

Zahraniční tisk: Názory Britů na členství země v EU jsou vyrovnané; virus zika v USA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.