Zahraniční tisk: Německo zrušilo poplatky za vzdělání; bombový útok na mešitu si vyžádal 20 životů

Světová média 3. září informují o tom, že na německých univerzitách už studenti nemusí platit školné. Západní sousedé České republiky vydávají na vysokoškolské vzdělávání větší část HDP než ve Velké Británii, kde jsou nejdražší školy v Evropě. Školy tak mají více akademických zaměstnanců a dávají více peněz na vědu a výzkum, finance však v německém systému nechybí. Zahraniční tisk také píše o středečním bombovém útoku v jemenské mešitě. Za tragédií, která si vyžádala životy 20 lidí, stojí jemenská odnož Islámského státu.

List The Guardian zveřejnil analýzu porovnávající přístup Velké Británie a Německa k syrským migrantům. Německo například navrhlo systém kvót, tisíce Němců navíc dobrovolně poskytují svou pomoc migrantům. Také míra mediálního zájmu je v Německu vyrovnanější, avšak i tam došlo k násilnostem. Rozdílnost postojů obou zemí nejlépe vyjadřují čísla. Sýrii od začátku války v roce 2011 opustily víc než 4 miliony lidí, z nichž zhruba 3,4 milionu získalo azyl v okolních zemích – Turecku, Jordánsku a Libanonu. Německá kancléřka Angela Merkelová sdělila, že Německo by mělo letos přijmout 800 000 žádostí o azyl. Naproti tomu Velká Británie do června 2015 přijala pouze 382 uprchlíků a tento model by mohl být podle Davida Camerona jen „mírně rozšířen“. Je málo pravděpodobné, že by britská vláda k problému zaujala otevřenější postoj a následovala příklad Německa, které podle listu The Guardian jasně rozlišuje přistěhovalectví od žádosti o azyl.

 

Mexický prezident Erique Peña Nieto přiznal, že jeho režim čelí všeobecné nedůvěře veřejnosti a špatným ekonomickým vyhlídkám. Jak píše list The Guardian, Nieto ve svém projevu řekl, že loňský rok byl pro Mexiko těžký. Zmínil například pád cen ropy, který způsobil snížení hodnoty pesa a způsobil to, že se více než dva miliony Mexičanů propadly v letech 2012 až 2014 do pásma chudoby. Podle Nieta je řešením situace následovat politiku, kterou vytyčil při svém nástupu do funkce v prosinci 2014. Domnívá se, že Mexiko se může zařadit mezi nejvíce vzkvétající země světa. Výzkum veřejného mínění však v loňském roce vykázal pokles jeho oblíbenosti.

 

Během středečního bombového útoku v mešitě v Jemenském hlavním městě San'á zahynulo nejméně 20 lidí. Sebevražedný atentátník odpálil nálož umístěnou v autě během večerního volání k modlitbám. Podle listu The Washington Post se prostřednictvím sociálních médií k odpovědnosti  za atentát přihlásila jemenská organizace Islámský stát a označila útok za odvetu proti ší’itské povstalecké skupině Hútíů, která město San'á ovládá.

 

Server BBC zveřejňuje zprávu, že Německo zrušilo poplatky za vzdělávání. Německé a britské univerzity bude letos navštěvovat více než milion lidí. Zatímco Německo poplatky za vzdělávání zrušilo, britské univerzity patří mezi nejdražší v Evropě a školné na nich může dále růst. Podle analýzy britského Higher Education Policy Institute studuje v Německu na vysokých školách méně mladých studentů než ve Velké Británii. Německo podle BBC vydává na vysokoškolské vzdělávání větší část HDP, školy mají více akademických zaměstnanců a utrácí také více peněz na vědu a výzkum, finance však v německém systému nechybí.

 

Studie, jejíž výsledky publikuje deník USA Today, ukázala, že vyměňování použitých injekčních stříkaček za nové zabraňuje přenosu viru HIV. Ve Washingtonu tak bylo v posledních dvou letech zamezeno 120 novým případům nákazy HIV. Hlavní autorka studie Monica Ruizová z Univerzity George Washingtona tyto závěry publikovala v úterním vydání časopisu AIDS and Behavior. Výměna jehel byla dlouho pokládána za spornou, podle oponentů prý umožňuje drogově závislým pokračovat v užívání drog.

 

Deník Le Monde se zamýšlí nad publikováním šokující fotografie mrtvého dítěte na turecké pláži, která se objevila na prvních stránkách mnoha evropských deníků. Fotografii otiskly i britské deníky The Indipendent, The Guardian, The Times, The Daily Mail, jejichž postoj k uprchlické krizi byl velmi tvrdý. Podle médií jde o snímek tříletého Aylana, jehož syrští rodiče se pokoušeli dostat z Turecka do Řecka. Na břehu byla nalezena bez známek života také jeho matka a starší bratr, přežil jen chlapcův otec.

 

USA Today se zabývá situací na maďarském nádraží Keleti, které bylo ve čtvrtek znovu otevřeno. Policie tak ukončila dvoudenní blokádu, jejímž cílem bylo zamezit běžencům v nástupu do vlaků mířících do zemí Evropské unie. Zůstává však nejasné, zda vlaky do Rakouska, Německa a na Slovensko dostanou povolení přejet hranice. Migranti opět obsadili budovu nádraží, aniž by bylo jasné, kam budou moci odcestovat. Od počátku tohoto týdne před budapešťským nádražím Keleti přebývaly 3 000 osob a další přibývají. Maďarský premiér Viktor Orbán bude o zhoršující se situaci jednat v pondělí v Bruselu s vysokými představiteli EU.

Zahraniční tisk: Německo zrušilo poplatky za vzdělání; bombový útok na mešitu si vyžádal 20 životů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.