Zahraniční tisk: Německá armáda zahájila letecké operace v Sýrii; znovuvydání knihy Mein Kampf

Světová média píší 8. ledna o tom, že Německo zahájilo letecké operace v Sýrii. Nasazením svých vojenských sil na Blízkém východě, které schválil parlament v prosinci, podpořilo mezinárodní vojenskou koalici proti Islámskému státu. Zahraniční média si také všímají, že byla dnes poprvé od roku 1945 znovu publikována kniha Mein Kampf Adolfa Hitlera. Text byl od roku 2009 doplňován historickými poznámkami. 

Policie podle francouzské rozhlasové stanice RFI zjistila totožnost útočníka, který byl včera zastřelen před policejní stanicí v pařížské čtvrti Goutte d’Or. Muž byl vyzbrojen řeznickým nožem a měl u sebe také atrapu pásu s výbušninami, vlajku Islámského státu a papír s textem v arabštině. Podle francouzské tiskové agentury AFP byl muž policii znám kvůli dřívějšímu deliktu. Při tehdejším vyšetřování uvedl, že je bezdomovec původem z Maroka. Policie se však domnívá, že vystupoval pod falešnou identitou.

 

Belgičtí policisté oznámili, že v prosinci objevili v bruselském bytě otisky prstů jednoho z pravděpodobných pachatelů listopadových teroristických útoků v Paříži Salaha Abdeslama. Podle francouzského deníku Le Figaro byly v bytě ve čtvrti Schaerbeek nalezeny také suroviny k výrobě trhavin a tři pásy pravděpodobně určené pro přepravu výbušnin. Byt byl pronajat pod falešnou identitou jednoho z devíti mužů, kteří jsou v současnosti ve vyšetřovací vazbě.

 

Německá armáda zahájila letecké operace v Sýrii, píše slovenský deník Pravda. O akci, kterou v prosinci schválil německý parlament, informovala tisková agentura DPA. Letadla typu Tornado budou vzlétat ze základny NATO v tureckém Incirliku a budou sloužit pouze k průzkumným účelům. Pozice Islámského státu bombardovat nebudou. Nasazením svých vojenských sil na Blízkém východě Německo podpořilo mezinárodní vojenskou koalici proti Islámskému státu, který stále ovládá velkou část Sýrie a Iráku.

 

V Německu byla dnes poprvé od roku 1945 v reedici publikována kniha Mein Kampf Adolfa Hitlera, píše francouzský týdeník Le Point. Ředitel německého Ústavu pro soudobé dějiny v Mnichově a autor projektu Andreas Wirsching uvedl, že cílem znovuvydání knihy bylo rozbít mýtus okolo antisemitistického vůdce, zakladatele nacismu a tvůrce plánu na vyhlazení Židů. Práce na vydání kontroverzního díla začaly v roce 2009. Text byl doplněn o 3 500 historických poznámek a ve dvou svazcích čítá téměř 2 000 stran.

 

Maďarský premiér Viktor Orbán naznačil svému britskému protějšku Davidu Cameronovi, že východoevropské země jsou ochotny přistoupit na omezení podpory ze strany Evropské unie. Podle britského deníku The Times Orbán řekl, že Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko odsouhlasí přísnější pravidla jako ústupek Velké Británii. Slovenské Parlamentné listy dále napsaly, že Orbán na včerejší tiskové konferenci odmítl podpořit omezení sociálních dávek pro cizince ze zemí EU s tím, že nesouhlasí s žádnou diskriminací.

 

Příslušník Islámského státu veřejně popravil vlastní matku, informuje server americké televizní stanice CNN s odvoláním na informaci Syrské observatoře pro lidská práva. Dvacetiletý Syřan popravu provedl ve městě Rakka. Žena byla Islámským státem obviněna z odpadlictví, protože svého syna podněcovala, aby vystoupil z řad militantů Islámského státu. Pravost informace nicméně zatím nebyla nezávisle potvrzena.

 

Američané podle slovenského deníku SME přiznali existenci plánů na vznik vesmírné stanice, která měla špehovat Sovětský svaz. Americký vojenský program, který měl pomáhat vývoji vesmírné technologie, měl zároveň obsahovat přísně tajnou kosmickou ministanici. V roce 1969 byl však tento program zrušen, aniž by do vesmíru odstartovala jen jediná posádka. Detaily o tehdejších amerických plánech v říjnu loňského roku zveřejnil americký Národní úřad pro průzkum. Mezi hlavní cíle programu patřil například vývoj technologií rozšiřujících vojenské schopnosti Spojených států a stavba vesmírné stanice na oběžné dráze Země.

Zahraniční tisk: Německá armáda zahájila letecké operace v Sýrii; znovuvydání knihy Mein Kampf Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.