Zahraniční tisk: Čína přestala prodávat ropu KLDR; EU by mohlo díky brexitu chybět 20 mld. eur

Světová média píší o tom, že Čína přestala prodávat ropu Severní Koreje. Důvody jsou údajně čistě ekonomické. Jedná se totiž o obavy z nesplácení pohledávek. Zahraniční média dále informují, že brexit by podle Evropské komise mohl Evropské unii způsobit díru v rozpočtu v hodnotě 20 miliard eur. Příspěvek Velké Británie sice nebyl tak velký, avšak Unii v současné době vznikají nové výdaje v oblastech obrany a bezpečnosti.

Německá kancléřka dnes varovala před ekonomickou expanzí Číny, která podle ní Evropu považuje za asijský poloostrov. Merkelová se zároveň vyslovila pro evropské veto některých investic, jak navrhl francouzský prezident. Je si nicméně vědoma, že některé části německé ekonomiky jsou na Číně závislé, a proto cítí potřebu vést s ní jako s nevyhnutelným obchodním partnerem dialog v rámci snah o dosažení harmonického rozvoje ve prospěch všech, napsal francouzský deník Le Figaro.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI připomíná, že ve Spojených státech dnes začal na základě pondělního rozhodnutí Nejvyššího soudu částečně platit imigrační zákon navržený prezidentem Donaldem Trumpem. Občané šesti muslimských zemí (Sýrie, Íránu, Jemenu, Súdánu, Libye a Somálska) tak mohou dostat víza pro vstup do USA pouze v případě, že prokáží, že zde mají rodinné vazby, studují či pracují, dodává RFI.

 

Čína přestala prodávat ropu Severní Koreje. Americký portál International Business Times s odvoláním na agenturu Reuters napsal, že důvody jsou čistě ekonomické. Jedná se totiž o obavy z nesplácení pohledávek. Zároveň však může jít i o novou politickou kampaň, která má přimět Pchjongjang, aby omezil svůj jaderný program nebo alespoň zahájil dialog. Spojené státy Čínu tlačí k proaktivnějšímu přístupu k otázce severokorejského jaderného zbrojení a pozastavení prodeje ropy Pchjongjangu může být reakcí Číny na tento nátlak.

 

Slovenský deník Pravda píše, že německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel považuje veřejná vystoupení tureckého prezidenta Erdogana v Německu mimo nadcházející summit skupiny G20 v Hamburgu za nevhodná vzhledem k napětí mezi Berlínem a Ankarou. Gabriel také informoval, že Turecko včera oficiálně požádalo, aby Erdogan mohl promluvit k Turkům žijícím v Německu. Podle magazínu Spiegel se nicméně německá vláda chystá Erdoganovi veřejná vystoupení zakázat.

 

Podle Evropské komise by brexit mohl 27 zbývajícím členským zemím Unie způsobit díru v rozpočtu v hodnotě 20 miliard eur. Příspěvek Velké Británie sice nebyl tak velký, avšak Unii v současné době vznikají nové výdaje v oblastech obrany a bezpečnosti. Británie a některé další státy podle dohody dostávaly část svých příspěvků zpět. Tento systém slev vyprší na konci roku 2020 a příjmy Evropské unie se tak podstatně zjednoduší, míní britský deník The Guardian.

 

V souvislosti s tragédií na fotbalovém stadionu Hillsborough v britském Sheffieldu v roce 1989 bylo obžalováno šest lidí. Mezi nimi i hlavní policejní velitel, který čelí obvinění ze zabití z nedbalosti 95 fanoušků, píše britský deník The Times. Nyní dvaasedmdesátiletý David Duckenfield se tehdy stal velitelem akce, přestože neměl žádné předchozí zkušenosti. Jeho úkolem podle obžaloby bylo zajistit bezpečnost návštěvníků stadionu a zejména dbát, aby nedošlo k přeplnění stadionu a následnému umačkání fanoušků.

 

Konečný počet obětí požáru výškového domu Grenfell v Londýně bude zřejmě známý až na konci tohoto roku, píše britský deník The Independent. V současné době se hovoří o 80 obětech, z nichž většina bydlela v pouhých 23 bytech domu. Policie nyní složitě ověřuje, kdo se v době požáru mohl v budově nacházet. Někteří pozůstalí se však musí smířit s tím, že ostatky jejich rodinných příslušníků nemusí být nikdy nalezeny. Zároveň probíhá kriminální vyšetřování tragédie, aby mohla být zažalována firma, která budovu renovovala.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Zahraniční tisk: Čína přestala prodávat ropu KLDR; EU by mohlo díky brexitu chybět 20 mld. eur Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

    Byznys ·

    Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.