Zahraniční tisk: Malajsie vydala tělo Kim Čong-nama; zatčení Guzmána vedlo k nárůstu vražd

Světová média si všímají, že Malajsie ve čtvrtek po velmi citlivých jednáních souhlasila s vydáním těla zavražděného Kim Čong-nama. Výměnou za to se navrátilo do vlasti 9 Malajsijců zadržených v Pchjongjangu. Zahraniční média informují, že zatčení mexického drogového barona Joaquína Guzmána vloni v lednu vedlo k nárůstu vražd v Mexiku. Úřady situace využily k intenzivnějšímu boji proti drogovému podsvětí. Počet vražd v Mexiku nicméně prudce vzrostl na 21,3 vražd na 100 tisíc obyvatel.

Malajsie včera po velmi citlivých jednáních souhlasila s vydáním těla zavražděného Kim Čong-nama výměnou za 9 Malajsijců zadržených v Pchjongjangu. Vztahy Malajsie a Severní Koreje se po vraždě nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru výrazně zhoršily. Obě země vzájemně odvolaly své velvyslance a KLDR zadržela na svém území 9 Malajsijců, vysvětluje britský deník The Guardian.

 

Francouzské prezidentské volby by mohly ovlivnit budoucnost Evropské unie, domnívá se americký deník The Washington Post. Kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová na unijním summitu k 60. výročí založení unie v Římě totiž prohlásila, že Evropská unie zanikne a přišel čas porazit globalisty. Francouzi budou svého lídra volit na přelomu dubna a května. V situaci vysoké nezaměstnanosti, bezpečnostních rizik a uprchlické krize tak budou rozhodovat také o bezprostřední budoucnosti Evropské unie.

 

Spojené státy už nepovažují odstranění syrského prezidenta Bašára Asada za zásadní politický krok v této zemi, jak tomu bylo za předešlé americké vlády. V newyorském sídle OSN to dnes uvedla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová. Slovenský deník Pravda doplňuje, že předchozí americká diplomacie a ministerstvo obrany aktivně podporovaly umírněnou syrskou opozici, která odstranění Asada od moci označovala za podmínku urovnání. Rusko a Írán naopak Asadovu armádu podporuje.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk odmítl žádost britské premiérky Theresy Mayové o okamžité zahájení obchodních jednání s Evropskou unií. Evropská rada se totiž domnívá, že vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie by měla být postupná a měla by začít vypořádáním práv a povinností Británie včetně několikamiliardového „rozvodového“ účtu. Teprve pak dojde k vyjednání nové obchodní dohody a přechodných opatření. Britský deník The Times dodává, že Donald Tusk popis strategie rozeslal všem 27 zbývajícím členským státům unie.

 

Zatčení šéfa mexického drogového kartelu Joaquína Guzmána vloni v lednu vedlo k nárůstu vražd v Mexiku, všímá si americký deník USA Today. Mexické a americké úřady situace využily k intenzivnějšímu boji proti drogovému podsvětí. Počet vražd v Mexiku nicméně prudce vzrostl oproti roku 2015, a to na 21,3 vražd na 100 tisíc obyvatel, což je pravděpodobně nejvíce za poslední desetiletí. Přitom tato míra od roku 2011 klesala.

 

Bývalý americký národní bezpečnostní poradce bude svědčit, píše francouzský portál France 24. Michael Flynn navrhl Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a parlamentní komisi vyšetřující vazby blízkých spolupracovníků amerického prezidenta na Rusko, že bude vypovídat. Případ se týká vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. Flynn by tak mohl vysvětlit, o čem vloni během předvolební kampaně jednal s ruským velvyslancem ve Spojených státech Sergejem Kisljakem.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro Izrael schválil vytvoření nové osady na území okupovaného Západního břehu Jordánu. V místě by se mělo usadit 40 rodin, které byly začátkem února evakuovány z osady Amona. Jde o první osadu od roku 1991. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pak osadníkům, kteří se v rozporu s izraelským právem, usídlili na palestinském území, slíbil finanční kompenzaci.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Malajsie vydala tělo Kim Čong-nama; zatčení Guzmána vedlo k nárůstu vražd Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.