Zahraniční tisk: Lukašenko propouští disidenty; Jižní Korea urovnala spor s KLDR

Světová média píší 25. srpna o tom, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko propustil šest opozičních vůdců, které nechal uvěznit, když proti němu před pěti lety vedli kampaň. Média spekulují, že se chce zalíbit Západu. Tisk dále informuje o vyřešení sporu mezi Severní a Jižní Koreou. Obě země se domluvily a Jižní Korea přestala vysílat propagandistické vysílaní namířené proti KLDR. 

Nedávné propuštění šesti disidentů korunuje Lukašenkovu snahu zalíbit se Západu, míní slovenský deník SME. Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, který se zdánlivě jeví jako muž bez humoru, vyvolal úsměvy po celé Evropě. Propustil totiž šest opozičních vůdců, které nechal uvěznit, když proti němu před pěti lety vedli kampaň. V souvislosti s tím, co dělá Rusko na Ukrajině, musel mít Lukašenko podle deníku SME velmi naléhavé důvody k tomu, aby riskoval případnou návštěvu příslušníků Putinovy armády. Slovenský list se ale ptá, o co mu jde ve skutečnosti. Nejvýznamnější osobou mezi čerstvě propuštěnými disidenty je Mikola Statkevič, bývalý prezidentský kandidát, kterého jeho příznivci v sobotu večer nosili na ramenou a unáhleně volali: „Mikola je náš prezident!“ Statkevič je přitom dávným Lukašenkovým nepřítelem, připomíná slovenský deník SME.

 

Podle ruského deníku Moscow Times to vypadá, že si mezinárodní společenství pořádně oddechlo, a to v souvislosti s patovou situací na korejském poloostrově, ke které došlo během uplynulého víkendu. Vypršelo totiž ultimátum stanovené Pchjongjangem ohledně zastavení propagandistického vysílání zaměřeného proti KLDR a přitom nedošlo k eskalaci násilí či nepřátelství. Poslední kolo oblíbené hry severokorejského vůdce Kim Čong-una, tedy brnkání na nervy mezinárodního společenství, skončilo remízou, a válečný konflikt, kterým v posledních dnech severokorejský vůdce vyhrožoval, se neuskutečnil. Místo toho se vysocí představitelé obou zemí setkali a snažili se najít společné řešení stávající situace, informuje ruský list.

 

Viceprezident Spojených států amerických Joe Biden stále zvažuje svou případnou kandidaturu na post příštího prezidenta USA, informuje americký deník The Washington Post.  Vypadá to, že jeho osobní záležitosti jsou pro něj tou největší nevyřešenou otázkou. Joe Biden se musí rozhodnout, jestli je jeho rodina emocionálně připravena na vyčerpávající a únavnou prezidentskou kampaň, a to zejména s ohledem na nedávnou smrt jeho nejstaršího syna Beaua. Spekulace o Bidenově případné kandidatuře nicméně zesílily po jeho včerejším setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou uzavírá americký list.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande plánují celoevropskou reakci na eskalující imigrační krizi, informuje britský deník The Guardian, Tisíce migrantů měly včera namířeno směrem do Maďarska k hranicím Evropské unie. Podle Angely Merkelové musí všechny členské státy Evropské unie spravedlivě sdílet břemeno související s řešením největší migrační krize od konce druhé světové války. Angela Merkelová se domnívá, že Evropa musí reagovat společně na chaotické scény z Řecka a oblasti západního Balkánu, odkud se zoufalí uprchlíci pokoušejí dostat do EU. Od schůzky německé kancléřky s francouzským prezidentem se očekává vznik návrhů na řešení stávající situace právě v oblasti imigrační politiky a bezpečnosti. Oba evropští státníci prohlásili, že by Evropská unie mimo jiné měla v souvislosti s uprchlíky sestavit jednotný seznam bezpečných zemí jejich původu, připomíná britský The Guardian.

 

Při včerejší demonstraci proti návrhu nové ústavy v nepálském Káthmándú přišlo o život nejméně devět osob včetně policistů, píše americký deník New York Times. Návrh ústavy totiž neobsahoval očekávaný vznik samostatné provincie pro příslušníky etnické skupiny Tharu. Nová provincie měla vzniknout v západní části Nepálu a její vznik měl zajistit zastoupení etnické skupiny Tharu v politickém životě. Účastníci demonstrace porušili zákaz vycházení a noži a srpy napadli nepálské policisty. Jednoho z policistů útočníci polili petrolejem a zapálili, konstatuje americký list.

Zahraniční tisk: Lukašenko propouští disidenty; Jižní Korea urovnala spor s KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EPH jedná s Italy o koupi Slovenských elektráren

    Byznys ·

    Italská energetická společnosti Enel a česká skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) zahájily jednání ohledně prodeje většinového podílu ve Slovenských elektrá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.