Zahraniční tisk: Londýnský starosta přirovnává Camerona k Trumpovi; nižší trest pro Platiniho

Světová média píší o tom, že nový starosta Londýna Sadiq Khan kritizuje premiéra Davida Camerona. Podle něj se britský premiér snažil znepřátelit různé etnické a náboženské komunity, aby mu zabránil volby vyhrát. Podobnou taktiku podle Khana používá kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Zahraniční média si dále všímá, že  Mezinárodní sportovní arbitráž snížila trest fotbalovému funkcionáři Michelu Platinimu.

Francouzský deník Le Figaro informuje o nečekaném odstoupení rakouského kancléře Wernera Faymanna ze všech funkcí. Fayman, který byl zároveň předsedou Sociálnědemokratické strany, končí kvůli neúspěchu své politické strany v prvním kole prezidentských voleb, v nichž se dostala do čela extrémní pravice. Ve druhém kole voleb 22. května tak proti sobě bude stát populistický pravicový kandidát Norbert Hofert a ekolog Anexander Van der Bellen.

 

Severní Korea čtvrtý den sjezdu Strany pracujících vyhostila zpravodaje BBC Ruperta Wingfielda-Hayese a zakázala mu vstup na své území. Novinář byl zadržen spolu se svými dvěma kolegy a vyslýchán osm hodin. Pchjongjang jeho vyhoštění odůvodňuje tím, že „urážel důstojnost“ autoritářské země. Wingfield-Hayes měl zkreslovat realitu a pomlouvat systém a vedení Severní Koreje. Sjezdu severokorejské vládnoucí strany se zúčastní destítky zahraničních novinářů, upřesňuje britský deník Daily Telegraph.

 

Pondělní volby na Filipínách provázelo násilí, deset lidí při nich zemřelo, píše slovenský deník Pravda. Vítězem voleb se pravděpodobně stane jedenasedmdesátiletý Rodrigo Duterte. Tento dlouholetý starosta města Davao se proslavil jako zastánce tvrdého postupu proti zločinu i řadou kontroverzních výroků. Dosavadní prezident Benigno Aquino podruhé za sebou kandidovat nemůže.

 

Francouzský deník Le Monde informuje, že Mezinárodní sportovní arbitráž snížila trest Michelu Platinimu. Bývalý francouzský fotbalista a fotbalový funkcionář má tedy zakázanou činnost v oblasti fotbalu na čtyři roky. Platini se tak nebude moci účastnit červencového Eura 2016 ve Francii. Rozhodnutí arbitráže ukončilo osm měsíců trvající aféru. Platini měl v roce 2011 od švýcarského prezidenta FIFA Josepha Blattera dostat 2 milióny švýcarských franků jako odměnu za poradenské služby.

 

Britský deník The Times si všímá vývoje příprav červnového referenda o členství Velké Británie v Evropské unii. Britský premiér David Cameron se domnívá, že vystoupením z osmadvacítky by se zvýšilo riziko války. Mezinárodní spolupráce podle něj v minulosti pomohla ukončit dlouhotrvající válečné konflikty jako například obě světové války nebo konflikt na Balkánském poloostrově. Navzdory úsilí britského premiéra je i nadále podpora brexitu ve Velké Británii vysoká. Lidé přitom do svých poštovních schránek dostanou volební lístky už za necelé tři týdny.

 

Nový londýnský starosta Sadiq Khan kritizuje premiéra Davida Camerona, že používá podobnou taktiku jako kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, napsal britský list The Observer. Podle Khana se Cameron a poražený soupeř ve volbě starosty Londýna Zac Goldsmith ve své kampani snažil znepřátelit různé etnické a náboženské komunity, aby mu zabránil vítězství. Během volební kampaně konzervativci popisovali Khana jako radikála, který byl v minulosti v kontaktu s extrémisty a v době, kdy pracoval v oblasti lidských práv, je také právnicky zastupoval.

 

800 tisíc dětí ve věku 14 až 16 let v Turecku pracuje, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Problém dětských pracovníků přetrvává navzdory opatřením tureckého ministerstva práce a sociálních věcí. Většina těchto dětí pracuje v zemědělství, stavebnictví nebo v dolech. Asi 4 tisíce dětí od 11 do 15 let pracují pro Stranu kurdských pracujících. Turecko nedávno přijalo nový zákon o pracovní bezpečnosti a zdraví.

Zahraniční tisk: Londýnský starosta přirovnává Camerona k Trumpovi; nižší trest pro Platiniho Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.