Zahraniční tisk: Ali se nechal zaslepit vírou nenávisti; korupční skandály v Rumunsku

Zahraniční média se věnují legendárnímu boxerovi Muhammadu Alimu, který v sobotu zemřel po boji s Parkinsonvou nemocí. Jeho životní osud podle médií z boxera dělá spíše oběť nespravedlivé doby, a nikoliv inspirativního vůdce proti útlaku. Světová média si také všímají korupčního skandálu řady starostů bukurešťských městských částí. Kvůli nim se konali včera nové volby.

Talentovaný boxer a symbol vzdoru proti bílé Americe se nechal zaslepit vírou nenávisti, píše v souvislosti s úmrtím Muhammada Aliho slovenský deník SME. Muhammad Ali byl vynikající boxer a v 60. letech, kdy odmítl sloužit americké armádě ve Vietnamu, se stal i jedním ze symbolů pacifistického vzdoru. Ale jeho lidské slabosti a jeho smutný osud z něj dělají spíše oběť nespravedlivé doby, a nikoliv inspirativního vůdce žádoucí změny. Kritický okamžik jeho života přišel v roce 1964, kdy se Muhammad Ali ve věku 22 let stal členem podvodné církve Nation of Islam. A byla to právě tato církev, která mu de facto určovala, jaké postoje má na veřejnosti zaujímat, a to včetně odmítnutí sloužit v americké armádě, připomíná slovenský list.

 

Utopie ve Švýcarsku se nekoná, míní rakouský deník Der Standard. Švýcarští voliči poslechli doporučení švýcarské spolkové rady a zavedení základního příjmu tak ve včerejším referendu neschválili. Z mezinárodní perspektivy bylo v souvislosti se včerejším referendem sledováno právě hlasování o základním nepodmíněném příjmu. Pro se však vyslovilo pouze 22 procent voličů. Již před hlasováním bylo jasné, že se Švýcarsko nestane prvním státem na světě, který základní příjem zavede, konstatuje rakouský list.

 

Dalším bodem švýcarského referenda bylo povolení preimplantační genetické diagnostiky, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Tomuto bodu dali občané Švýcarska zelenou. Na základě výsledku včerejšího hlasování tak Švýcarsko dostává moderní zákon o reprodukční medicíně, protože v současné době je preimplantační vyšetření embryí v souvislosti s dědičnými chorobami povoleno téměř ve všech evropských zemích, s výjimkou Rakouska a Itálie, konstatuje švýcarský list.

 

Rumunští voliči včera v místních volbách volili nového primátora a nové starosty, informuje americký deník New York Times. Bývalý primátor Bukurešti a celkem pět z šesti starostů jednotlivých městských částí, kteří byli zvoleni ve volbách v roce 2012, bylo obviněno z korupce nebo je v souvislosti s korupcí vyšetřováno. Rumunsko před několika lety zavedlo velká protikorupční opatření, která se dotkla i bývalého rumunského premiéra a pěti bývalých ministrů, připomíná americký New York Times.

 

Britský deník The Guardian informuje o závěrech nové studie týkající se rakoviny prsu. Ze studie vyplývá, že by příslušné léky měly být ženám podávány po dobu 10 let, a nikoliv pouze 5 let, jako je tomu v současné době. Dlouhodobé podávání těchto hormonálních léčiv totiž přispělo ke snížení počtu pacientek, kterým se nemoc vrátila. Mnoho žen – nejen ve Velké Británii, ale na celém světě – již hormonální terapii prodělává, avšak celá řada z nich léčbu po pár letech přeruší, pokračuje britský list. Často se tak děje kvůli vedlejším účinkům těchto léků, a také kvůli tomu, že se pacientky již cítí dobře a nechtějí léky dále brát, uzavírá britský The Guardian.

 

 

Zahraniční tisk: Ali se nechal zaslepit vírou nenávisti; korupční skandály v Rumunsku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.