reklama

Zahraniční tisk: USA zajalo prvního velitele IS; Severní Korea pokračuje v testech zbraní

Zahraniční média si všímají prvního významnějšího úspěchu v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Americké elitní komando zajalo jejich prvního bojového velitele. Analytici nicméně upozorňují, že na dlouhé zadržování džihádistů nemají USA nárok ani podmínky. Světová média dále informují o tom, že armáda Severní Koreje odpálila osm až devět testovacích projektilů do Japonského moře navzdory zpřísnění sankcí OSN. Není zatím jasné, zdali šlo o střely krátkého doletu, rakety nebo dělostřelecké náboje.

Mohlo by vás zajímat

Kosovská policie zadržela tři teroristy Islámského státu, kteří se údajně chystali zaútočit v Srbsku. Podle policie se jedná o navrátilce ze syrských bojů, kteří v Kosově založili islamistickou buňku. Bydleli v Prištině, Uroševaci a Grijilaně a při domovní prohlídce u nich policie nalezla zbraně i munici, vysvětluje slovenský deník Pravda.

 

Podle kancléřky Angely Merkelové nastal čas, aby Německo rozšířilo svůj mezinárodní vliv a působnost. Pro zemi to podle portálu Deutsche Welle znamená zvýšení finančních darů zahraniční pomoci, větší podpora globální ekologie i politika spravedlivého obchodu fair trade, která zvýhodňuje země třetího světa. Předsedkyně CDU to prohlásila týden před místními volbami, kdy je pod ostrou palbou kritiky za podporu imigrantů.

 

Bavorský premiér Horst Seehofer v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel trvá na početním stropu pro migranty do Bavorska. Ten do konce roku stanovil na 200 tisíc, ale už za dva měsíce letošního roku jich do této spolkové země dorazila polovina z plánovaného maxima. Evropské státy, které chtějí posílit externí hranice schengenského prostoru, by podle něj měly pomoci tím, že přistoupí na systém kvót, jinak ostrahu vnitřních hranic vezmou do rukou jednotlivé země. Bavorští vývozci, kteří se obávají zpřísnění kontrol, by si podle něj měli uvědomit, že varianta nehlídané hranice je pro ně dlouhodobě horší. Předseda CSU zároveň připouští, že Německo se otázkou imigrace bude muset zabývat i příštích patnáct let.

 

Nejbohatší sponzoři amerických konzervativců, bratři Kochové, nezablokují Donaldu Trumpovi šanci na republikánskou nominaci. Prostřednictvím svého mluvčího oznámili, že svůj politický arzenál čtyř set milionů dolarů nevyužijí proti momentálně nejúspěšnějšímu kandidátovi republikánů. Oba magnáti jsou vlastníky druhé největší americké soukromé společnosti s obratem 115 miliard, patří jim zejména rafinérie a jako sponzoři republikánů jsou považováni za protiváhu establishmentu strany. Jejich prohlášení podle agentury Reuters naznačuje určitou nevyhnutelnost Trumpovy nominace v boji o Bílý dům.

 

Bezpečnostní magazín The Foreign Policy analyzuje lednový incident deseti amerických vojenských námořníků, kteří v Perském zálivu vpluli do výsostných vod Íránu, a málem tak způsobili mezinárodní krizi. Jednotka byla nedaleko ostrova Fársí potupně zadržena íránskou revoluční gardou a teprve po šestnácti hodinách telefonátů mezi Teheránem a Washingtonem bylo přislíbeno její propuštění. Případ se nadále vyšetřuje, ale jako hlavní příčiny selhání na straně Američanů, kteří pluli z Kuvajtu do Bahrajnu, byly mechanické problémy s hlídkovými čluny, které nejsou způsobilé k plavbě na otevřeném moři, komunikační problémy a slabé zkušenosti s navigací.

 

Americké elitní komando v Iráku zajalo svého prvního bojového velitele Islámského státu. Největší oddíl průzkumníků speciálních jednotek Delta, který před několika týdny začal v oblasti operovat, aby podpořil znovudobytí města Mosul, si tak podle Pentagonu zajistil první významnější úspěch. Londýnský deník The Times dodává, že americká jednotka má zhruba dvě stovky mužů. Analytici upozorňují na legální svízele dlouhého zadržování džihádistů, na které americké jednotky nemají po odsunu ze země nárok ani podmínky.

 

I po zpřísnění sankcí OSN odpálila armáda Severní Koreje osm až devět testovacích projektilů do Japonského moře. Podle jihokorejské agentury, kterou cituje portál Deutsche Welle, není zatím jasné, zdali šlo o střely krátkého doletu, rakety nebo dělostřelecké náboje. Mezinárodní společenství teprve před několika dny odsoudilo balistické zkoušky střelami dlouhého doletu, kterými se chce Pchjongjang prokázat i jako hrozba Spojeným státům.

 

Italský deník Corriere Della Sera upozorňuje na množící se případy Italek, které byly naverbovány náborářkami Islámského státu. Deník uvádí příklady dvou italských svobodných matek, které se nechaly na sociálních sítích zmanipulovat svými vrstevnicemi, jež pomlouvaly západní styl života na univerzitách a nedostatek víry u italských mužů. Nabízely jim učení koránu a manžely.

 

Počet nezaměstnaných ve Španělsku v únoru mírně stoupl na 4 miliony a 152 tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí nicméně registruje také větší počet osob, které pracují a přispívají do systému sociálního zabezpečení. Podle statistik španělského deník El País jich je přes 17 milionů. Největší nárůst zaznamenaly sektory hotelových služeb a stavebnictví, krajově potom Katalánsko.

Zahraniční tisk: USA zajalo prvního velitele IS; Severní Korea pokračuje v testech zbraní Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.