Zahr. tisk: Putin chce globální koalici proti terorismu; koordinace útoků na ženy v Německu

Světová média dne 11. ledna informují o tom, že ruský prezident Vladimir Putin má zájem o vytvoření globální koalice proti terorismu. Média dále píší o názoru německého ministra spravedlnosti Heika Masse, podle kterého mohly být silvestrovské útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších německých městech připisované přistěhovalcům centrálně koordinované. 

Zpravodajská agentura Reuters s odvoláním na německý bulvární deník Bild píše, že ruský prezident Vladimir Putin je pro vytvoření globální koalice proti terorismu. Zároveň to však neznamená, že Rusko bude souhlasit se vším, co v této věci rozhodnou ostatní. Putin se v exkluzivním rozhovoru pro Bild zmínil i o ekonomice. Přiznal, že je velice obtížné pokrýt stávající náklady pomocí stále klesajících příjmů z prodeje ropy a zemního plynu. Na druhou stranu je ale podle něj snižování nákladů, ke kterému je nyní Rusko nuceno, zdravé a ruské ekonomice v celkovém důsledku pomůže.  

 

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas podle britského deníku The Guardian řekl, že silvestrovské útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem, Hamburku a dalších německých městech připisované přistěhovalcům mohly být centrálně koordinované. Maas řekl, že páchání trestné činnosti v takovém rozsahu muselo být nějakým způsobem naplánováno. Podle policie jen v Kolíně nad Rýnem na Silvestra okrádalo a sexuálně obtěžovalo ženy až tisíc mužů. Bezpečnostní složky zatím zadržely 31 podezřelých, z toho 18 žadatelů o azyl, píše The Guardian.

 

Turecký deník Hürriyet cituje předsedu kurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattina Demirtaşe, který upozornil na nepřízeň médií vůči jeho straně ve volebním období loni v lednu i v listopadu. Demirtaş zároveň popřel spekulace o tom, že HDP měla ve volební kampani spojence v podobě mediálního domu Doğan Media Group. Vládnoucí strana AKP tureckého prezidenta Erdogana dostala podle Demirtaşe v obou předvolebních obdobích až stokrát větší mediální prostor, píše deník Hürriyet.

 

Řecká opozice má nového lídra, píše deník Kathimerini. V nedělních volbách se do čela řecké nejsilnější opoziční strany Nová demokracie dostal bývalý ministr pro reformu státní správy Kyriakos Mitsotakis. Za svůj hlavní úkol označil obnovu a expanzi Nové demokracie tak, aby nabídla alternativu k vládě premiéra Alexise Tsiprase. Ta je podle Mitsotakise populistická a nekompetentní.

 

Americký deník USA Today píše, že cílem automobilek prezentujících se na největším americkém autosalonu v Detroitu není jen ohromit zákazníky novými modely. Ještě důležitější je získat zpět důvěru zákazníků. Automobilový průmysl má podle USA Today v Detroitu šanci ukázat, jak se vyrovná se řadou skandálů – kauzou Dieselgate koncernu Volkswagen počínaje, přes vadné přepínače zapalování u vozů automobilky General Motors, až po explodující výrobky dodavatele airbagů Takata.

 

Slovenský deník Pravda s odvoláním na informace agentury Bloomberg uvádí, že nejbohatších 400 lidí světa přišlo minulý týden o 194 miliard dolarů. Na vině je propad hodnoty akcií na světových burzách způsobený výkyvy na finančních trzích v Číně a pokračujícím poklesem cen ropy. O nejméně jednu miliardu dolarů přišlo podle deníku Pravda minulý týden 47 lidí. Nejvíce ztratil zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, kterého propad akcí jeho firmy přišel na 5,9 miliardy dolarů.

 

Server americké televizní stanice CNN se věnuje úspěchu sedmého dílu filmové série Star Wars. Snímek Star Wars: Síla se probouzí totiž po čtyřech týdnech promítání ve Spojených státech utržil už 812 milionů dolarů. Žádný jiný film v historii se přitom na americkém trhu nedostal přes 800 milionů. Sedmý díl Star Wars si o uplynulém víkendu odbyl svou premiéru také v Číně a studio Disney doufá, že se i díky tomu posune z třetího místa v žebříčku komerčně nejúspěšnějších filmů světa ještě výš. Na dosud vedoucí Avatar, který od své premiéry v roce 2009 vydělal už 2,8 miliardy dolarů, ztrácejí nové Hvězdné války ještě více než miliardu dolarů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Putin chce globální koalici proti terorismu; koordinace útoků na ženy v Německu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.