Zahr. tisk: Merkelová chce konec palestinsko-izraelského násilí; Maďarsko odmítá pustit uprchlíky

Světová média dne 22. října informují o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem k ukončení stupňujícího se násilí mezi Palestinci a Izraelci. Média dále informují o postoji Maďarska, které odmítá otevřít koridor pro běžence směřující přes jeho území do Evropské unie. 

Maďarsko odmítá otevřít koridor pro běžence, kteří chtějí pokračovat v cestě do Evropské unie. Po schůzce policejních prezidentů Chorvatska, Slovinska Rakouska a Maďarska ve Vídni to řekl mluvčí budapešťské vlády. Maďarsko zároveň odmítlo poskytnout dopravní prostředky pro přesun běženců uvnitř schengenského prostoru, všímá si slovenský deník SME. Maďarský premiér Viktor Orbán na návštěvě ve Španělsku řekl, že většina Evropanů postoj Maďarska schvaluje. Přistěhovalecká vlna by podle něj mohla celou Evropu rozdělit a zničit.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyzvala obě strany palestinsko-izraleského konfliktu k ukončení stupňujícího se násilí. Izrael má sice povinnost chránit své občany, měl by se ale chovat přiměřeně situaci, uvedla Merkelová. Podle agentury DPA zároveň ujistila Izrael, že jeho bezpečnost a existence je součástí německé státní doktríny. Netanjahu řekl, že jeho zemi jde o mír, zároveň ale upozornil na to, že Palestinci nechtějí usednout za vyjednávací stůl a odmítají odsoudit terorismus. Zopakoval také obvinění, podle kterého je za holocaust zodpovědný jeruzalémský Muftí.

 

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že ruské bojové letouny ostřelovaly polní nemocnici v Sarmínu na severozápadě Sýrie. Při útoku podle SOHR zemřelo třináct lidí včetně lékařského personálu, uvádí německý portál Deutsche Welle. Syrská lékařská společnost zveřejnila na twitteru snímky zdemolované kliniky, jejich pravost nicméně zatím nikdo nepotvrdil. Ruské ministerstvo obrany sice nálety v Sarmínu potvrdilo, o nemocničních cílech se ale nezmínilo. Syrská lékařská společnost už v pondělí obvinila Rusko, že kvůli jeho leteckým útokům musela evakuovat dvě nemocnice v Aleppu.

 

Britský premiér David Cameron přivítal slib Číny, která se chce vyvarovat průmyslové špionáže. Cameron na to poukázal při podpisu smlouvy s čínskou státní společností China General Nuclear, která investuje šest miliard liber do výstavby nové jaderné elektrárny v britském Somersetu. Londýnský deník The Times upozorňuje, že čínský partner pro stavbu jaderné elektrárny v Hinkley Point, byl v minulosti spojován s hackerskými útoky a krádežemi průmyslových dat. Dohoda je součástí čtyřdenní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin Pchinga ve Velké Británii.

 

Agentura Reuters píše o sídle Tálibánců, kteří chtějí svrhnout afghánskou vládu a mají základnu velice blízko hlavního města. Z obce Khawadža Ghár ostřelovaly rakety kábulské letiště už v minulosti, s dočasným obsazením města Kundúz na severu země se však strategický význam osady obnovil. Místní obyvatelé Tálibánce podporují a vládní přítomnost v obci, která leží nedaleko předměstí hlavního města, je podle reportérů nulová. Západní pozorovatele blízká přítomnost povstalců znepokojuje, afghánské úřady na druhou stranu tvrdí, že nepředstavuje zásadní hrozbu.

 

Jihoafrická policie zasáhla proti demonstrujícím studentům, kteří se pokoušeli vniknout do budovy parlamentu v Kapském městě. Studenti, kteří nesouhlasí se zvýšením školného, chtěli zabránit ministrovi financí v přečtení návrhu přechodného státního rozpočtu. Podle portálu Deutsche Welle však policie rozehnala tisíc protestujících studentů slzným plynem.

 

Americký viceprezident Joe Biden sice oznámil, že nebude kandidovat v příštích prezidentských volbách, zároveň ale nehodlá během kampaně mlčet. Podle bezpečnostního magazínu The Foreign Policy to znamená, že nepodpoří Hillary Clintonovou ani žádného jiného demokratického kandidáta, pokud se nebudou držet Obamova odkazu v zahraniční politice. Magazín upozorňuje na potenciální oblasti neshod, mezi kterými jsou Sýrie, Irák, zabití Usámy bin Ládina nebo Afghánistán.

 

Webový portál WikiLeaks zveřejnil osobní údaje ředitele americké zpravodajské služby Johna Brennana. Většinu dat jako jsou telefonní čísla, adresy, čísla pasu nebo pojištění, získali hackeři z Brennanovy žádosti pocházející z roku 2008, kdy ještě nebyl ve funkci, uvádí deník USA Today. Zpravodajská služba považuje publikování dat, získaných zřejmě z elektronické počty, za zločin. Zároveň ovšem zveřejněné dokumenty neoznačila za tajné.

 

Mezi osobami vyšetřovanými v případu Mezinárodní fotbalové federace FIFA je i bývalý kapitán a trenér německého národního mužstva Franz Beckenbauer. O jeho obvinění má rozhodnout německý soudce a ředitel etické komise Hans Joachim Eckert. Beckenbauer mimo jiné čelí obvinění, že věděl o tajných fondech, které měly v roce 2006 zajistit Německu pořádání světového šampionátu ve fotbale. Britský deník The Guardian upozorňuje, že už deseti ze celkem čtyřiadvaceti výkonných manažerů FIFA, kteří odsouhlasili konání světového šampionátu v Rusku v roce 2018 a v Kataru o čtyři roky později, už bylo komisí pozastaveno hlasovací právo nebo jim bylo sděleno obviněno z korupčního jednání.

 

Zahr. tisk: Merkelová chce konec palestinsko-izraelského násilí; Maďarsko odmítá pustit uprchlíky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.