Za porušení zákona prodeje zboží o svátcích hrozí hypermarketům milionová pokuta

Poslanecká sněmovna přijala senátní změny ohledně prodeje zboží o některých svátcích. Právní úprava znemožní obchodů s prodejní plochou nad 200 m2 prodej zboží na Nový rok, během 25. a 26. prosince, na Velikonoční pondělí a dalších třech dnech volna. Advokát Lukáš Matějka na rádiu Zet řekl, že pokuta za porušení zákona se může vyšplhat až na jeden milion korun. V případě opětovného porušení pak dokonce až na 5 milionů korun. 

„Původní verze schválená Poslaneckou sněmovnou předpokládala zákaz prodeje ve třech státních svátcích, a to na Nový rok a ve dvou vánočních svátcích, tedy 25. a 26. prosince. Uvedený návrh byl nicméně doplněn ze strany Senátu, který zákaz prodeje rozšířil rovněž na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října,“ řekl Matějka z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. K úplné platnosti nového zákona je zapotřebí ještě podpis prezidenta České republiky. Miloš Zeman ovšem avizoval, že uvedenému zákonu nebude stát v cestě.

Pozor si musí dát obchody s prodejní plochou nad 200 m2. Nejčastěji se pak jedná o supermarkety nebo hypermarkety. „V případě porušení zákazu prodeje může být obchodníkovi uložena sankce až ve výši 1 milion korun. V případě opakovaného porušení až 5 milionů,“ uvedl Matějka.

 

Nucené darování je skrytou formou zdanění, říkají senátoři

Obchodní řetězce mají nově také další povinnost. Ty s prodejní plochou nad 400 m2 musí darovat takové potraviny, které není možné uvádět do oběhu, charitě. Ne všem se to ovšem zamlouvá.

„V polovině měsíce června napadla skupina senátorů uvedený zákon u Ústavního soudu. Senátoři uvedené povinnosti vytýkají její protiústavnost, kdy dovozují, že charita je zásadně dobrovolnou záležitostí, kdy nutit někoho k darování potravin je ve skutečnosti skrytou formou zdanění,“ informoval Matějka. Senátoři uvádějí, že bezplatné a nucené darování majetku jiným osobám není ústavně možné. Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Lukášem Matějkou z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Za porušení zákona prodeje zboží o svátcích hrozí hypermarketům milionová pokuta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

  Byznys ·

  Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

 2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

  Byznys ·

  Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

 3. Fotogalerie: Historie americké vlajky

  Společnost ·

  Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.