Vysoká škola ekonomická v Praze otevřela vlastní byznysový akcelerátor

V České republice vznikl další podnikatelský akcelerátor. Projekt xPORT, který má za cíl podpořit začínající podnikatele s inovativními nápady, spustila koncem ledna Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Od většiny ostatních akcelerátorů se liší tím, že bude cílit hlavně na startupy studentů, čerstvých absolventů a také zaměstnanců univerzity.

Univerzitní akcelerátor VŠE se zařadil po bok dalších českých podobně zaměřených subjektů. Mezi nejznámější z nich patří například pražský StartupYard, kterým prošly mimo jiné úspěšné projekty jako Damejidlo.cz nebo Brandembassy.com. Podnikatelské akcelerátory už mají nebo plánují také další české univerzity.

Výkonný ředitel akcelerátoru xPORT Stanislav Richter v rozhovoru pro Studio ZET na rádiu BBC řekl, že VŠE dosud stála na dvou pilířích - na vzdělávání a na vědě. V současnosti se však snaží budovat i třetí pilíř v podobě spolupráce s praxí. Humanitně zaměřené vysoké školy totiž podle Richtera na rozdíl od univerzit z přírodovědných oblastí nemají tolik možností transferu vědeckého výzkumu do praxe.

VŠE vidí v byznysovém akcelerátoru dlouhodobý potenciál i přesto, že do začínajících projektů nebude majetkově vstupovat. Od majitelů firem, které svůj úspěch nastartují právě na VŠE, totiž univerzita očekává, že by se v budoucnu mohli na svoji alma mater vracet například jako lektoři, sponzoři nebo partneři ve výzkumu a vzdělávání.

Do prvního kola náboru projektů pro akcelerátor xPORT se už přihlásilo přes 40 týmů. To je podle Stanislava Richetera více, než na základě zájmu o podobné projekty na dalších českých univerzitách očekával. Nejlepší projekty začnou čerpat podporu akcelerátoru xPORT v polovině února.

 

Záznam rozhovoru se Stanislavem Richterem o nově otevřeném byznysovém akcelerátoru xPORT si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Vysoká škola ekonomická v Praze otevřela vlastní byznysový akcelerátor Foto: Foto: Vysoká škola ekonomická v Praze

reklama

Další články

  1. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.