Voda v Praze by mohla opět zdražit

Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z materiálu, který měli v úterý projednat radní, ale nakonec jej nezařadili na program jednání. Praha naposledy zvedla cenu vody letos v březnu.  

Kdy radní materiál projednají, není jasné. Předkládat jej měla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která je nemocná. Radní nechtěli dokument projednávat v její nepřítomnosti.

Podle navrženého ceníku by měli lidé zaplatit na vodném 48,74 koruny za metr krychlový a na stočném 38,97 koruny za metr krychlový. Cena vody by se tak zvýšila asi o dvě koruny, stočného o zhruba 50 haléřů.

V příštím roce by podle předpokladu mohla Praha získat na nájmu vodohospodářské sítě 2,319 miliardy korun. Z toho čistý zisk pro Prahu by byl 2,139 miliardy, zbytek je nájemné za pronájem městským firmám Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost (PVS), jejímž prostřednictvím město síť pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK).

Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Vodovodní síť spravuje PVS, na letošek měla plánovány investice 2,329 miliardy, z toho je k 31. říjnu investováno 1,77 miliardy korun. Průměrně PVS v posledních letech investovala 1,4 miliardy korun ročně.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun. PVK stoupl loni čistý zisk o 6,6 procenta na 532 milionů. Obrat firmy se zvýšil o více než šest procent na 6,24 miliardy. Společnost uvedla, že celý zisk vyplatí jedinému akcionáři, tedy Veolii.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) minulý týden uvedlo, že v celé ČR vodné a stočné zdraží v příštím roce zhruba o procento. Regionálně mohou být rozdíly, některé společnosti plánují zlevnění, jiné naopak zdraží. Například obyvatelé Šumperska zaplatí příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury za metr krychlový vody o 2,64 koruny více. Vodné a stočné tak vzroste na 83,63 koruny. Cena vody v Ostravě vzroste od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 korun za metr krychlový. A Vodovody a kanalizace Trutnov zdraží o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový.

Podle údajů ministerstva zemědělství činilo průměrné vodné a stočné v Česku loni 80,6 koruny za metr krychlový vody.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Voda v Praze by mohla opět zdražit Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.