Vlk: Kauzy politiků ohledně plagiátorství naznačují problémy na vysokých školách

V minulých dnech rezignovali hned dva nově jmenovaní členové vlády v souvislosti s pochybnostmi spojenými s kvalitou jejich bakalářských či diplomových prací. Jednalo se o ministryni spravedlnosti Taťánu Malou a v úterý k ní přibyl ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. Ve světle kauz poznamenává Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz, že je třeba se zaměřit na nedostatky na některých vysokých školách. 

Jeden pohled na věc je selhání konkrétních jednotlivců. Na druhé straně nám to ukazuje na postavení výuky na vysokých školách. Vysoké školy musí dělat vědu, akademici musí psát články, musí předkládat a realizovat projekty, přičemž administrativní zátěž se čím dál tím více zvyšuje. Dále chceme, aby školy spolupracovaly s aplikační sférou, transferovaly znalosti a technologie a zakládaly spin off společnosti. „A najednou se zjistí, že na výuku vlastně není čas. A samozřejmě akademici nemají prostor na to, aby se věnovali všem studentům, četli po nich poctivě všechny závěrečné práce“, říká Aleš Vlk.

Možná nazrál čas na to, abychom se zamysleli nad tradičními postupy a organizací výuky na vysokých školách v České republice. Jaký smysl má vůbec vysokoškolské vzdělávání v moderní společnosti? Jaké je úloha závěrečných prací nebo jaká je úloha státních závěrečných zkoušek? Neměli bychom důraz na kvalitně napsanou vědeckou práci klást až v doktorském studijním programu?

„Tyto kauzy opět zviditelnily určité nedostatky na vybraných vysokých školách a fakultách a v celém systému jako celku. Ostatně  asi není náhoda, že na škole, kde se zjistily problémy s diplomovou prací bývalé paní ministryně, působil akademický pracovník, který za rok publikoval 86 článků. To je více než 1 článek za týden! To nám říká, že asi něco není či nebylo v pořádku“, dodává Aleš Vlk.   

 

 

Zdroj: YRN

Vlk: Kauzy politiků ohledně plagiátorství naznačují problémy na vysokých školách Foto: Taťána MALÁ; Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

  1. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

  2. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.