Vláda premiéra Tsiprase získala důvěru řeckého parlamentu

Řecký parlament vyslovil dnes důvěru koaliční vládě levicové strany SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase a nacionalistických Nezávislých Řeků. Pro se vyslovilo 162 členů a proti bylo v 300členném zákonodárném sboru 137 poslanců, jeden se nezúčastnil. 

Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu, napsala agentura Reuters.

Tsiprasova krajně levicová strana SYRIZA zvítězila na konci ledna v předčasných volbách, nezískala ale v parlamentu absolutní většinu, a musela tak vstoupit do koalice s Nezávislými Řeky, kteří k jejím 149 přidali svých 13 křesel.

Podle Tsiprase mezinárodní záchranný program pro Řecko, na jehož základě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond zemi poskytly půjčky, ztroskotal. Za ukončenou označil také spolupráci se zástupci zmiňovaných institucí, takzvanou trojkou.

S věřiteli chce do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu. Jen růstem může podle něj Řecko „rozbít nekonečný začarovaný kruh půjček“.

 

Zdroj: Zet

Vláda premiéra Tsiprase získala důvěru řeckého parlamentu Foto: ČTK: Řecký parlament

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.