Včelpo dostalo milionovou pokutu kvůli medu s obsahem antibiotik

Státní veterinární správa (SVS) udělila firmě Včelpo pokutu 1,2 milionu korun za med, v potravinářská inspekce odhalila přítomnost antibiotik. Sdělila to předsedkyně Českého svazu včelařů, Jarmila Machová, kterému společnost Včelpo patří. Dodala, že firma se proti sankci odvolá. SVS pokutu nepotvrdila, chce o ní hovořit na páteční tiskové konferenci.

Vedení včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Používání antibiotik při léčení včel je přitom v EU zakázané. Nyní firma začala už znovu med po veterinárním vyšetření prodávat.

„Myslela jsem, že to budou spíš statisíce, a méně než 500 000 Kč,“ řekla k pokutě Machová. Státní veterinární správa chce podle ní kromě pokuty ještě 35 000 korun za správní řízení a tisíc korun jako paušální poplatek. Machová dodala, že ještě čeká na výsledky šetření a výši pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

„Státní veterinární správa uvedenou informaci nemůže potvrdit. Výši pokuty, důvody udělení a další podrobnosti zveřejníme na páteční tiskové konferenci,“ řekl mluvčí úředních veterinářů Petr Pejchal.

Ředitel firmy Včelpo Panagiotis Margaritopoulos podle Machové již začal měnit chod podniku, aby se podobné případy nevyskytly. Měl by upravit vstupní kontroly i skladování medu podle technologického auditu, který si nechala firma vypracovat.

Systémové změny chce po Včelpu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Svaz si v prosinci zvolil nové vedení a podle dřívějších vyjádření Machové se chce Včelpo zaměřit spíše na produkty z mateří kašičky než na med samotný.

O celé kauze Včelpo mluvil již dříve na rádiu Zet předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav Leoš Dvorský, pro kterého skandál nebyl ničím překvapivým. Dvorský na rádiu Zet řekl, že Český svaz včelařů dlouhodobě zanedbává svůj majetek. Více se dočtete zde.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Včelpo dostalo milionovou pokutu kvůli medu s obsahem antibiotik Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.