Ve Francii loni požádalo o azyl více než 100.000 lidí

Francie v roce 2017 obdržela více než 100.000 žádostí o azyl, což představuje "historickou" úroveň. Uvedla to dnes agentura AFP a připomněla, že vláda připravuje nový přistěhovalecký zákon, o kterém se již živě debatuje. Generální ředitel úřadu pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (Ofpra) Pascal Brice připomněl, že v roce 1981, od kterého Ofpra vede údaje, to bylo méně než 20.000 žádostí. Relativně nejpočetnější skupinu mezi loňskými žadateli tvořili Albánci, kteří ale nemají valné šance azyl získat.

Žádostí o azyl bylo loni 100.412, 17 procent více než v roce 2016, kdy meziroční nárůst činil 6,5 procenta. Jde o "přetrvávající" nárůst, ale "není to masivní příliv", usoudil Brice. "Potvrzuje to, že Francie patří k hlavním zemím, kde se v Evropě žádá o azyl," uvedl. Francie je nicméně pozadu zejména za Německem, které v letošním roce očekává skoro 200.000 žadatelů.

"Míra schválení", které žadatelům umožňuje stát se uprchlíky, se z 38 procent v roce 2016 snížila na 36 procent. Pokles podle Briceho způsobili žadatelé, jako jsou Albánci.

Loni skutečně vévodila zemím původu žadatelů o azyl Albánie: 7630 žádostí představovalo zvýšení o 66 procent. Vzhledem k tomu, že Albánie se považuje za "bezpečnou zemi", Ofpra poskytla ochranu pouze 6,5 procentům žadatelů.

Tento opakující se jev, související podle Briceho s ekonomickou migrací, znepokojuje francouzské a albánské úřady, které v létě spustily program zaměřený na potírání sítí nelegální migrace.

Druhou zemí v pořadí je Afghánistán s 5987 žádostmi (vzestup o šest procent), z nichž se vyhovělo 83 procentům. Následuje Haiti, Guyana, Súdán a Guinea. Vysledovat se dá také silný růst počtu migrantů z frankofonní západní Afriky, zejména Pobřeží slonoviny, který se více než zdvojnásobil, a také Konga. To podle Ofpra odráží fenomén migrační trasy vedoucí přes Libyi.

Ačkoliv uprchlíci ze Sýrie získávají ochranu v 95 procentech případů, což je velmi vysoká míra, loni podali ve Francii o desetinu méně žádostí.

Zkrátila se také na "téměř tři měsíce" doba potřebná k vyřízení žádosti a Ofpra pracuje na tom, aby se letos tato doba zkrátila na dva měsíce, jak stanovil prezident Emmanuel Macron, a to s přísným respektováním práv každého žadatele, ujistil Brice.

Návrh nového zákona o azylu a přistěhovalectví má být vládě předložen příští měsíc.

 

Zdroj: ČTK

Ve Francii loni požádalo o azyl více než 100.000 lidí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

 2. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

  Tech ·

  Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

 3. Ceny ropy kvůli růstu těžby v USA klesly

  Byznys ·

  Po růstu na nejvyšší hodnoty od května 2015 ceny ropy v pátek klesly v reakci na zvýšení těžby ve Spojených státech i kvůli oslabení poptávky po produkci amerických ra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.