Vše, co potřebujete vědět o chytrých reproduktorech

Před týdnem představil americký Apple po třech letech svůj nový produkt. Jmenuje se HomePod a ztělesňuje vše, co je možné v moderní domácnosti. Apple nicméně není prvním (a zřejmě ani posledním), kdo s takzvanými chytrými reproduktory neboli digitálními asistenty přišel. Na trhu už figurují podobné konkurenční přístroje od společností Amazon nebo Google. Zde je vše, co o těchto přístrojích potřebujete vědět:

Co je chytrý reproduktor?

Jedná se o malé reproduktory, které fungují na principu neustálého poslechu. Přístroj je připojený na Wi-fi a je řízen hlasovými povely. Patřičným oslovením pak přístroji můžete položit otázku nebo úlohu, kterou zvládne vyřešit s použitím internetu. Můžete se tak zeptat jaké bude dnes počasí, objednat si Uber, nastavit budíka nebo ukládat schůzky do kalendáře.

K čemu ho mohu použít?

Chytré reproduktory ale umí daleko víc. Primárně se používají ke streamování hudby a zpráv, nastavování připomenutí, správu nákupních seznamů nebo jako centrální spínač domácího zařízení jako termostaty a osvětlení. Každý z reproduktorů ale nabízí i něco extra. Asistent s názvem Echo se hodí pro objednání věci z Amazon Prime. Na druhou stranu zápasí se zodpovězením základních znalostních otázek. K tomu naopak nepřekvapivě lépe slouží Google Home.

Kdo je vyrábí? (a za kolik?)

Tím se dostáváme k otázce, kdo a kdy s těmito produkty přišel. Americký internetový obchod Amazon přišel s chytrým reproduktorem Echo v roce 2014. Řídí ho digitální asistent Alexa. Google následně v roce 2016 přišel se svým Google Home. Nedávno svůj inteligentní reproduktor představil i Microsoft, ten se jmenuje Invoke a řídí ho umělá inteligence Cortana. V poslední řadě je tu pak Apple se svým HomePodem, který firma odhalila minulý týden.

Zde je pak kompletní přehled chytrých reproduktorů a jejich cen:

 • Amazon Echo v USA pořídíte za 180 dolarů (4200 korun). V České republice je také k sehnání, připlatíte si ale o 2 tisíce korun navíc. Amazon také nabízí variantu Echo Dot za 50 dolarů (1100 korun), která se připojuje do větších reproduktorů a přenosný Echo Tap za 130 dolarů. Amazon pak plánuje letos v červnu nabídnout také Echo Show za 230 dolarů, který bude mít dotykový displej a fotoaparát.


 • Google Home je ještě levnější variantou. V USA se prodává za 129 dolarů (3000 korun). V Česku ho ale koupíte za 5000 korun. 


 • Apple HomePod vyráží v Americe na pulty až v prosinci letošního roku. Bude ale zatím dosud nejdražší variantou chytrého reproduktoru. Má stát 329 dolarů (7700 korun).
 • Invoke zatím nemá cenovku. Podle CNN by ale měl na trh dorazit také koncem letošního roku.

Porozumí češtině?

I když některé z chytrých reproduktorů můžete sehnat v Česku, tak nečekejte, že vám i česky porozumí. „Myslím, že bude chvilku trvat, než se podaří naučit tyto digitální asistenty česky. Přestože je angličtina jazyk, který nemá deklinace, tak i tak je vidět, že je někdy těžké pro algoritmus pochopit, co jste říkali,“ uvedl redaktor Technet.cz Pavel Kasík, který testoval zařízení Echo.

A co naše soukromí?

Jak už bylo řečeno, reproduktory fungují na principu neustálého poslechu. Zaznívají tak obavy ohledně soukromí. Firmy nicméně říkají, že přístroj nenahrává, pokud není používán. Přístroj totiž musíte zaktivovat patřičným oslovením jako „Hej Siri“ (HomePod), „OK Google“ (Google Home), „Alexa“ (Amazon Echo). Jakmile aktivační slovo nebo frázi použijete, spustíte nahrávání a pošlete tím svůj hlas do cloudu, aby vyřešil vaši žádost. I když Apple, Amazon a Google data šifrují, záznamy jsou ukládány. Policie se dokonce v poslední době snaží od Amazonu tyto nahrávky získat jako důkaz v případu vraždy.

 

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Vše, co potřebujete vědět o chytrých reproduktorech Foto: pianodiaphragm / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

 2. BBC: Navalného opět zadržela policie

  Společnost ·

  V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.