Výběr ze zahraničního tisku: Volby v ČR pohledem zahraničních médií, přístup zdravotníků k ebole

Americký tisk se zamýšlí nad postupem při šíření viru eboly a všímá si také rozdílných pozic prezidentů Obamy a Putina. Německy psaný tisk pak spekuluje o politické situaci Evropy. Dnes se v zahraničí píše i o volbách v České republice či o čínské politice.

Americký deník USA Today rekapituluje chyby v postupu vůči pacientovi nakaženém virem horečky ebola. Nemocnice, která ho původně poslala domů, se chyby snaží svést na špatné nastavení sdílení dat v systémech. Z toho si je třeba odnést ponaučení, že systémy vyžadují zdokonalení, píše deník. Především by ale mělo podle USA Today každému konečně dojít, že elektronické systémy alespoň prozatím mezilidskou komunikaci nenahradí, zdůrazňuje deník. Nemůžeme spoléhat pouze na stroje, za nimi totiž vždycky stojí lidé, varuje USA Today.

List The Washington Post vyzývá prezidenta Spojených států Obamu k opatrnosti vůči spojencům ve střední Evropě. Deník se domnívá, že se elity v zemích středoevropského regionu od doby pádu komunismu již vystřídaly. Současní mocní podle jeho názoru daleko více sympatizují s Ruskem a prezidentem Putinem. A nic na tom nezmění ani fakt, že se jedná o členské státy NATO, píše The Washington Post.

Frankfurter Allgemeine Zeitung rozebírá krizi v Evropě. Nyní je podle deníku jasné, že hospodářský růst se jen tak sám od sebe nedostaví a Evropa není na cestě k uzdravení. Původní naděje, že se po zotavení nejvíce krizí zasažených zemí vzpamatuje i Itálie a Francie jsou pryč, pokračuje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zatímco Itálii příliš velké zadlužení státních rozpočtů jen hrozí, Francie se již s problémem potýká. Cesta je jen jedna. A vede přes zásadní strukturální reformy, což většinou stojí funkci vysoce postavené politiky, poznamenává Frankfurter Allgemeine Zeitung.

I rakouský deník Die Presse se věnuje situaci v Evropě. Všímá si seznamu vedlejších příjmů poslanců Evropského parlamentu. Deník se domnívá, že jejich krátkozraká kritika by mohla vést k tomu, že do politiky už nebude chtít nikdo vstupovat. Pokud si politici vedlejší příjmy zaslouží, je jakákoli kritika pouhou závistí, míní deník. Klíčová je ovšem transparentnost, píše dále. Bylo by tedy účinnější nastavit transparentní systém zveřejňování údajů o vedlejších příjmech, než jen slepě závidět politikům, myslí si Die Presse.

Další z rakouských deníků, Der Standard, dnes píše o Evropské komisi. Podle něj je až alarmující, jak špatně Evropa reaguje na reálná nebezpečí. Je nejvyšší čas, aby se začalo investovat, pokračuje. A investovat není třeba pouze peníze, ale také inteligentní společnou politiku a nasazení. Nástup nové komise je ideální příležitostí takový proces nastartovat a především Německo by mělo šetřit malichernou kritikou a komisi podpořit, uzavírá Der Standard.

Slovenská Pravda si všímá komunálních voleb v České republice. Celkově je hodnotí jako poklidné. Všímá si úspěchu hnutí ANO, které zabodovalo v podstatě s nezměněnou kampaní z parlamentních voleb. Podle deníku je to důkaz toho, že voliči stále ještě považují za důležité hlasovat protestně. Ovšem ANO podle deníku Pravda v těchto volbách dosáhlo svého vrcholu. Hnutí nicméně patří podle Pravdy dík za to, že donutilo tradiční strany, aby přehodnotily své postoje, podotýká deník. Dále si všímá toho, že se ODS podařilo získat volební výsledek, který jí umožní přežití. A do třetice se slovenská Pravda pozastavuje nad tím, jak se obrovský výběr kandidátů odrazil ve výsledcích a jak patrně povede k rozdrobení obecních zastupitelstev.

Britské noviny The Financial Times si všímají nekonzistentního přístupu Číny k politickým otázkám. Zdá se, že země se nechce smířit se změnou – ať už by měla být jakákoliv, píše deník. Příkladem za všechny je politika měnového kurzu, popisuje. Čína se rozhodla, že za každou cenu bude pokračovat v tom, co doposud dělala, píše. Že za tím ale zcela chybí jakákoli politika, to zemi, zdá se, nevadí, pokračuje deník. Čím větším výzvám bude muset čínská ekonomika čelit, tím bolestnější budou dopady této podivné strategie, upozorňují The Financial Times.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Volby v ČR pohledem zahraničních médií, přístup zdravotníků k ebole Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.