Výběr ze zahraničního tisku: Nezávislost států ohrožující EU a ekonomické následky stárnutí populace

Zahraniční tisk s datem 21. října 2014 se věnuje tématům nezávislosti členských států, která by mohla ohrozit existenci EU nebo vlivem stárnoucího obyvatelstva na světovou ekonomiku. 

Deník The Financial Times dnes varuje Evropu před tím, že nároky na nezávislé jednání jednotlivých členských států Unie by ji mohly přivést do situace, ze které již nebude návratu. Současná nevole Velké Británie k otevřeným hranicím, které představují příliv přistěhovalců, francouzská nepoddajnost rozpočtovým pravidlům i rostoucí nesouhlas Němců dotovat problémy ostatních zemí, to vše podle deníku podporuje euroskeptické nálady. Tyto tendence mohou vyústit v politickou krizi, která bude Evropskou unii stát její samotnou existenci, píší The Financial Times.

Die Welt komentuje francouzskou žádost o výjimku kvůli nedodržení rozpočtových pravidel Evropské unie. Podle deníku se nyní na příkladu společné měny definitivně potvrdilo, že Němci a Francouzi přemýšlejí jinak. Společná měna nebyla pouze projektem hospodářským, ale měla také zajistit mocenskou rovnováhu v Evropě, pokračuje deník. Dále popisuje, v čem všem se liší francouzské tradice a kořeny od těch německých. Německo bude muset zaujmout jasný postoj k tomu, že si Francouzi vykládají pravidla po svém, a najít novou definici německo-francouzského přátelství, uzavírá Die Welt.

Britský The Telegraph se zaobírá myšlenkou, že stárnoucí populace ohrožuje světovou ekonomiku, ale zároveň také představuje její potenciální záchranu. Celosvětově roste v populaci podíl lidí starších šedesáti pěti let. Ti zpravidla představují vyšší výdaje veřejných rozpočtů, na druhou stranu ale také nižší příjmy. Klíčové pro světovou ekonomiku je přimět tuto generaci, aby začala utrácet své úspory, myslí si deník. Marketing se přitom dnes soustředí především na mladé lidi. Stát sice může reagovat zvýšením věku pro odchod do důchodu, ale to má smysl pouze v případě kvalifikovaných lidí s dobrými kontakty, uzavírá The Telegraph. 

USA Today dnes vyzývají amerického prezidenta, aby změnil způsob debatování o světové krizi. Prezident musí především klást důraz na řešení problémů, myslí si deník. Je na něm, aby se stal vůdčí osobností a ukázal, že i z krize vede cesta ven, pokračuje USA Today. Ne každý problém představuje existenciální hrozbu, argumentuje deník a uvádí, že v současné chvíli jsou pro Spojené státy klíčové vztahy s Čínou a Íránem. Amerika by se měla stát národem, který problémy řeší, a nejen reaguje na krize, apeluje USA Today.

List Süddeutsche Zeitung píše o rozhodnutí Turecka podpořit kurdské bojovníky, kteří v syrském městě Kobani čelí bojovníkům hnutí Islámský stát. Turecko tak podlehlo silnému americkému tlaku a vymanilo se z izolace, píše deník. Rozhodnutí ale přišlo patrně pozdě, mezitím se totiž boj o město stal pro obě strany, Kurdy i džihádisty, symbolem. I když džihádisté prohrají, odejdou z Kobani s vědomím, že se nemohou vzdát natrvalo, uvádí Süddeutsche Zeitung.

Izraelský list Haaretz dnes otevírá téma osidlování východního Jeruzaléma židovskými rodinami. Vláda tady podle deníku mlčky, či dokonce někdy pochvalně, přihlíží sice legálnímu, nicméně velmi kontroverznímu kroku, píše deník. Izrael tak pokračuje ve svém tradičním jednání. Na jedné straně vágně slibuje dohodu, v praxi ale dělá vše pro to, aby k ní nikdy nedošlo. Je nutné si uvědomit, že úspěchy židovských osadníků představují nezvratné škody pro palestinsko-izraelské vyhlídky na mír v zemi, varuje Haaretz.

Slovenská Pravda komentuje výši platů soudců. Ta má být nepochybně taková, aby soudci nejen pracovali, ale také rozhodovali objektivně. Slovenští soudci přitom trvají na valorizaci platů, které se museli ostatní ústavní činitelé již několik let po sobě vzdát. A to v pořádku není, myslí si deník. Nejde tady jen o právní nároky, ale i o morální rovinu. Soudnictví se jako jednoho z mála odvětví zatím nedotkly škrty, ale soudci stále žádají víc, píše deník. A pokud naplní výhrůžky a budou se své nároky snažit prosadit před Ústavním soudem, je otázka, kdo se ostatních obyvatel zastane, píše Pravda.

Zdroj: zahraniční tisk 

Výběr ze zahraničního tisku: Nezávislost států ohrožující EU a ekonomické následky stárnutí populace Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.